Z jednotlivých tělovýchovných jednot přišlo několik desítek návrhů, z nichž členové výkonného výboru okresního sdružení České unie sportu (ČUS) vybrali desítku nejlepších sportovců včetně nejlepšího kolektivu za uplynulý rok.

Někteří úspěšní sportovci si svou účast mezi oceněnými zopakovali. Například frýdecko-místecká atletka Veronika Siebeltová byla společně s třineckým sportovním gymnastou Ondřejem Janeczkem nominována za své sportovní výkony již popáté v řadě. Taekwondistka Kateřina Kolářová naopak navázala na své předešlé nominace z let 2008 a 2009, čímž srovnala počet nominačních pozvánek své bývalé klubové kolegyně Lucie Pavláskové. Podruhé v řadě byl oceněn také házenkář SKP Frýdek-Místek Vojtěch Petrovský a atletka TJ Slezan Frýdek-Místek Natálie Závorková.

Na úvod slavnostního vyhlášení poděkoval místopředseda ČUS Josef Nejezchleba všem oceněným sportovcům za jejich sportovní výsledky v předešlém roce, reprezentaci frýdecko-místeckého okresu a popřál jim mnoho dalších úspěchů i v letech následujících. Poté vyjádřil radost nad dosaženými výsledky oceněných sportovců i náměstek primátora města Frýdek-Místek Pavel Machala, který se následně ujal společně s předsedou ČUS Zdeňkem Dudou slavnostního dekorování. „Ještě před celým slavnostním aktem si mohli všichni přítomní v sále poslechnout dvě klavírní vystoupení dětí z frýdecko-místecké Lidové školy umění. Poté své umění předvedli taekwondisté z klubu ITF Frýdek-Místek pod vedením trenéra Filipa Gavlase," pochvaloval si kulturní vložku před vyhlášením nejúspěšnějších sportovců frýdecko-místeckého okresu za rok 2015 Duda.

A kdože byl vlastně mezi oceněnými sportovci?

Adam Gaura (19 let, TJ TŽ Třinec – atletika)
Člen TJ TŽ Třinec a člen Sportovního centra mládeže v Třinci atlet Adam Gaura je studentem 4. ročníku Gymnázia v Českém Těšíně. Je členem družstva mužů startujících v 1. lize. Je to výborný vytrvalec, svědomitý v tréninku i ve studiu. K jeho největším úspěchům za uplynulý rok patří 34. místo na mistrovství světa v běhu do vrchu juniorů v Betws-Y-Coed, kde trať dlouhou 8,9 km zaběhl v čase 38:58 minut Na mistrovství Evropy v Portugalsku ve stejné disciplíně uběhl 8,25 km v čase 55:19 minut. Na republikovém šampionátu v Ostravě skončil na tříkilometrové trati bronzový. Jeho trenérem je Kazimír Gaura.

Jakub Gorný (17 let, TJ TŽ Třinec – vzpírání)
Jakub je studentem SŠ TŽ v Třinci. Vzpíraní se věnuje od svých deseti let. Je postupně již sedminásobným mistrem ČR, v reprezentaci je třetím rokem. Je členem SCM vzpíraní. Jeho tréninková morálka je vynikající, trénuje pět až šestkrát v týdnu. Při vyhlášení ankety svazu vzpíraní - Zlatá činka za rok 2015 byl vyhlášen nejlepším juniorem v kategorii do 17 let v ČR. Na ME juniorů do 17 let ve švédské Landskroně získal 5. místo ve váhové kategorii do 94 kg, v roce 2015 překonal postupně pět českých juniorských rekordů. Je členem družstva juniorů TJ TŽ, které získalo na MČR družstev 3. místo a členem družstva mužů TJ TŽ, které se umístilo na 2. místě ve 2. lize. Jeho trenérem je od samého začátku kariéry Jan Cymorek.

Tomáš Hykel (19 let, MFK Frýdek-Místek – fotbal)
Tomáš začínal s fotbalem v sedmi letech v Kopřivnici, ze které následně v roce 2004 přestoupil do Frýdku-Místku. Na počátku jeho kariéry stál jeho otec s dědečkem, jakožto amatérští fotbalisté a milovníci kopané. Již od jeho prvních krůčků bylo na Tomášovi znát jeho velké odhodlání a bojovnost, která ho spolu s talentem a pracovitostí zdobí dodnes. Po sportovní stránce je pracovitý nad rámec profesionálních povinností, což mu vyneslo posunutí do seniorské kategorie ještě ve věku dorostence, ale i nominaci do reprezentačního družstva České republiky v kategorii do 20 let, kde podává spolehlivé výkony. Trenérem mladého fotbalisty je Mikuláš Radványi.

Ondřej Janeczko (19 let, TJ TŽ Třinec – sportovní gymnastika)
Třinecký sportovní gymnasta patří opakovaně mezi nejúspěšnější sportovce okresu a důvod je jasný – jeho sportovní úspěchy. V loňském roce byl účastníkem národního družstva na dubnového mistrovství Evropy mužů ve francouzském Montpellier. Na Mistrovství ČR skončil bronzový v šestiboji a je mistrem ČR na kruzích. Startoval také na Evropském poháru v chorvatském Osijeku a na mezinárodních závodech Austrian Team Open v Linci. Janeczko je stálým členem reprezentace a toho času se připravuje na květnové mistrovství Evropy v Bernu. Mezi jeho koníčky kromě sportování patří elektrotechnika, takže je příznačné, že studuje SOŠ v Třinci, obor elektrotechnika. Trenérem sportovce je Erich Szlauer.

Natálie Kaňaková (17 let, Beskydská šachová škola – šachy)
Studentka frýdecko-místeckého Gymnázia Petra Bezruče se s šachovou hrou začala seznamovat již ve školce ve Frýdlantu nad Ostravicí. Poté pokračovala v šachovém kroužku na místní škole. Když začala všechny své spoluhráče v kroužku porážet, přešla do tréninkové skupiny Beskydské šachové školy ve Frýdku-Místku, kde trénuje a hraje dodnes. Natálie se již od útlého věku účastní MČR mládeže, kde pravidelně sbírá medailová umístění a několikrát reprezentovala Českou republiku na světových i evropských šampionátech. V roce 2014 se stala mistryní Evropské unie. Na MČR dívek do 18 i do 20 let dokázala vybojovat prvenství, čímž si vybojovala nominaci na MS a ME v roce 2016. Natálie již několik let reprezentuje BŠŠ v extralize mládeže a v sezoně 2015/2016 si zahrála několik partií v 1. lize dospělých. Trenérem nadějné šachistky je mezinárodní mistr Stanislav Jasný.

Kateřina Kolářová (24 let, Škola Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek – taekwon-Do)
Kateřina studuje na VŠB ekonomickou fakultu. Taekwon-Do cvičí od roku 2000 a od roku 2006 působí v české státní reprezentaci, nyní už třetím rokem jako kapitánka seniorského dívčího týmu. Od roku 2013 působí v domácím frýdecko-místeckém oddíle jako trenér dětí a mládeže. V roce 2015 vybojovala na MS v bulharském Plovdivu čtyři medaile, na ME v italské Andrii to byl stejný počet získaných medailí. Stejný počet medailí pak vybojovala i na republikovém šampionátu v Nymburce. Mimo to, že je dnes vyhlašována mezi nejlepšími sportovci okresu, byla vybrána i mezi nejlepší sportovce Moravskoslezského kraje. Trenérem úspěšné sportovkyně je nositel II. Danu, úspěšný reprezentant a několikanásobný týmový mistr světa i Evropy Filip Gavlas.

Vojtěch Petrovský (SKP Frýdek-Místek – házená)
Hráč extraligového týmu SKP Frýdek-Místek je dlouholetým členem reprezentačního výběru, s nimž bude absolvovat i letošní červnovou kvalifikaci, pro účast na mistrovství světa. Vojtěch patří dlouhodobě k nejlepším hráčům a střelcům české extraligy, kupříkladu v soutěžním ročníku 2014/2015 byl se 219 brankami nejlepším střelcem této soutěže. Svým vystupováním se stal přirozeným lídrem týmu a vzorem pro místní mládež. Je studentem Slezské univerzity v Opavě a obchodně-ekonomické fakulty v Karviné, obor marketing a management, kde by měl letos zakončit inženýrské studium. Je ženatý a je otcem dvouleté dcery. Na klubové úrovni je jeho trenérem Aleš Chrastina.

Pavel Powada (24 let, TJ TŽ Třinec - zápas řecko-římský)
Zápasník Třineckých železáren patří už několik let mezi užší mužskou reprezentační špičku v zápase řecko-římském, za kterou v loňském roce absolvoval všechny akce reprezentace včetně Evropských her v Baku. Krásného umístění docílil i na mistrovství světa v americkém Las Vegas, kde skončil v kategorii do 80 kg na 10. místě. V České republice pak v Chomutově získal titul mistra republiky. Je členem družstva mužů TJ TŽ, které skončilo v lize na třetím místě. Díky těmto výkonům byl Pavel vyhlášen nejlepším zápasníkem České republiky pro rok 2015. Trenérem třineckého zápasníka je Marek Švec.

Veronika Siebeltová (19 let, TJ Slezan Frýdek-Místek – atletika)
Atletka frýdecko-místeckého Slezanu vybojovala na mistrovství České republiky juniorek druhé místo na 2 km překážek a stejné umístění si zopakovala v chůzi na 3 km v hale. Byla úspěšnou členkou juniorského týmu ČR, kterému pomohla získat v Poháru mistrů evropských zemí v přespolním běhu ve Španělsku desáté místo. Na tutéž akci se dokázala probojovat i letos, bohužel do Turecka, kde se měla akce konat, se nakonec vzhledem k politické situaci necestovalo. K Veroničiným úspěchům se řadí i vítězství ve 34. ročníku Frýdecko-místeckého běžeckého poháru. Veronika Siebeltová je zodpovědná atletka, která se po vážném zranění v polovině loňského roku dokázala vrátit mezi nejlepší běžkyně v České republice. Trenérem sportovkyně je Josef Nejezchleba.

Natálie Závorková (19 let, TJ Slezan Frýdek-Místek – atletika)
Svědomitá a zodpovědná atletka, která se postupně propracovala mezi nejlepší běžkyně a chodkyně v České republice. Na halovém MČR skončila ještě na třetím místě, ovšem na 10 kilometrové trati si svou nejlepší sezonu završila obhajobou titulu mistryně České republiky. Na Poháru mistrů evropských zemí ve Španělsku pomohla vybojovat 10. místo družstva juniorek. Stejně, jako Veronika Siebeltová, měla být účastnicí letošního poháru v Turecku, který se nakonec nekonal. Trenérem sportovkyně je Josef Nejezchleba.
Extraligový tým SK Frýdlant n. O. – stolní tenis (Marie Hrachová, Dagmar Blašková, Zdena Blašková a Hana Bartošová)

Extraligový tým pod vedením trenérky Marie Hrachové vybojoval v extraligové soutěži i v Českém poháru žen 3. místo. Marii Hrachové se dostalo významného ocenění za její úspěchy nejen na olympijských hrách, mistrovství světa i Evropy, kdy jako jediná reprezentantka Česka byla 28. září 2015 uvedena do evropské Síně slávy v Jekatěrinburgu u příležitosti ME ve stolním tenisu. V současnosti vychovává ve sportovním středisku mladé nadějné stolní tenisty. Dagmar Blašková byla účastnici ME i MS juniorek, stala se mistryní ČR ve dvouhře juniorek do 21 let. Její sestra Zdena byla účastníci ME a v posledním světovém žebříčku v mládežnických kategoriích se vyšplhala na 14. místo, v evropském žebříčku ji naopak patří 4. místo. Hana Bartošová je velice zkušenou hráčkou, trenérkou a od dubna 2015 také maminkou. Startovala na MS i ME, stala se mistryní Polska v družstvech žen. (sch)

SPORTOVCI OKRESU
PŘEHLED TĚCH NEJÚSPĚŠNĚJŠÍCH

rok 2015 Adam Gaura (atletika), Jakub Gorný (vzpírání), Tomáš Hykel (kopaná), Ondřej Janeczko (gymnastika), Natálie Kaňaková (šachy), Kateřina Kolářová (taekwon-do), Vojtěch Petrovský (házená), Pavel Powada (zápas), Veronika Siebeltová (atletika), Natálie Závorková (atletika), extraligový tým žen SK Frýdlant n. O. (stolní tenis)

rok 2014 Filip Gavlas (taekwondo), Tomáš Homola (atletika), Ondřej Janeczko (gymnastika), Petr Literák (kopaná), Radek Pavlosek (vzpírání), Vojtěch Petrovský (házená), Veronika Siebeltová (atletika), Olga Sikorová (šachy), David Tomiczek (zápas), Natálie Závorková (atletika)

rok 2013 Kateřina Argalašová (orientační běh), Tomáš Homola (atletika), Ondřej Janeczko (gymnastika), Tomáš Lichý (atletika), Erik Palkovský (golf), Kateřina Siebeltová (atletika), Veronika Siebeltová (atletika), Olga Sikorová (šachy), Miroslav Svoboda (lední hokej), družstvo žen SK Frýdlant n. O. A (stolní tenis)

rok 2012 Daniel Horut (tělesně postižení – stolní tenis), Karin Adámková (stolní tenis), Tomáš Homola (atletika), Ondřej Janeczko (sport. gymnastika), Marek Mojžíšek (taekwondo), Lucie Pavlásková (taekwondo), Radek Pavlosek (vzpírání), Lukáš Rajnoha (házená), Stanislav Sajdok (atletika), Kateřina Siebeltová (atletika), Veronika Siebeltová (atletika)

rok 2011 Michal Argaláš (orientační běh), Dagmar Blašková (stolní tenis), Filip Gavlas (taekwondo), Tomáš Homola (atletika), Ondřej Janeczko (sportovní gymnastika), Tadeáš Kriebel (šachy), Lucie Pavlásková (taekwondo), Radek Pavlosek (vzpírání), Leoš Petrovský (házená), Veronika Siebeltová (atletika)

rok 2010 Michal Argaláš (orientační běh), Jaroslav Cieslar (stolní tenis), Rostislav Gryga (vzpírání), Jakub Korista (zápas), Martin Kosík (taekwondo), Petr Lukeš (atletika), Peter Mikulenka (atletika), Lucie Pavlásková (taekwondo), Olga Sikorová (šachy), Simona Vrzalová (atletika)

rok 2009 Michal Bača (zápas), Jaroslav Cieslar (stolní tenis), Filip Gavlas (taekwondo), Jakub Gazdík (thajský box), Jana Hoňková (taekwondo), Ondřej Kantor (orientační běh), Kateřina Kolářová (taekwon-do), Peter Mikulenka (atletika), Ondřej Mokrosch (taekwondo), Soňa Pertlová (šachy), David Plasgura (foosbal), Roman Říha (atletika)

rok 2008 Michal Bača (zápas), Jaroslav Cieslar (stolní tenis), Ivana Hudziecová (krasobruslení), Filip Gavlas (taekwondo), Ondřej Kantor (orientační běh), Kateřina Kolářová (taekwondo), Lumír Kunz (taekwondo), Peter Mikulenka (atletika), Ada Paluzgová (turistika), Radek Pavlosek (vzpírání), Soňa Pertlová (šachy), Roman Říha (atletika)

rok 2007 Jaroslav Cieslar (tělesně postižení – stolní tenis), Michal Bača (zápas), Jana Hoňková (taekwondo), Ondřej Kantor (orientační běh), Michal Košátko (taekwondo), Radek Košátko (taekwondo), Peter Mikulenka (atletika), Roman Říha (atletika), Soňa Pertlová (šachy), Jana Skotnicová (jachting), Olga Sikorová (šachy)