Popelnice jsou vybaveny čipem, čárovým nebo QR kódem. Domácnosti pak mohou nahlížet na uživatelský odpadový účet svého stanoviště prostřednictvím internetu.
Inteligentní systém nakládání s odpady (ISNO) je vyzkoušený obcemi na jižní Moravě, kde funguje pátým rokem. V Milíkově se zavede od 1. října. „Třinecko a Jablunkovsko patří dlouhodobě k nejlepším oblastem Moravskoslezského kraje v separaci odpadů. Proto jsme se společně se zástupci obce Milíkov rozhodli zavést systém, který umožní lidem ušetřit nemalé finanční prostředky. Ale pouze za předpokladu, že budou nadále správně třídit. Finanční úspora může dosáhnout až 70 procent z poplatku za odpad," říká jednatel společnosti Nehlsen Tomáš Sabovčik.
V Milíkově bylo třeba rozmístit více než 1100 kusů nových sběrných nádob, ty se musely jednotlivě označit a zaevidovat. Celkové náklady na zavedení ISNO se vyšplhaly na 1,2 milionu korun.
Tvůrcem ISNO je Radek Staňka, který je zastupitelem v Uherčicích. Podle svých slov chtěl vytvořit systém, v němž lidé budou moci ovlivnit, kolik budou za odpady platit. Včera v Třinci zopakoval, že vytřídit se dá až 80 procent odpadu, který normálně z popelnic končí na skládkách. Vytříděné složky, jakými jsou plast, papír, sklo, biologicky rozložitelný odpad a další, mohou být přitom dále zpracovány a využity. „Běžně v popelnicích na směsný komunální odpad končí 20 procent papírových odpadů, 20 procent plastových odpadů a 40 procent biologicky rozložitelných odpadů," vyjmenoval Radek Staňka. V obcích, kde ISNO už roky funguje, lidé podle něj systém přijali dobře. „A vlastně všichni jsou spokojení," dodal. Podle něj je systém spravedlivější, protože lidé díky přesnému sledování váhy jednotlivých složek odpadu ve svých popelnicích platí pouze za odvoz směsného komunálního odpadu. Znamená to tedy, že ti, kteří jsou v třídění poctiví, neplatí plnou výši poplatku.
„Chytré popelnice bychom rádi rozvezli do všech obcí, v kterých provádíme svoz odpadů. Postupně probíhají jednání s jednotlivými zastupitelstvy," naznačil včera David Rucki, který v Nehlsenu vede středisko komunálních odpadů.
První zkušenosti z Milíkova firma představí na konci roku, o zavedení ISNO se uvažuje například v Hrádku.