„Těším se na učení a na tělocvik," prohlásila před rokem pětiletá Sára. Ukázala, že umí počítat do deseti, a během půlhodinového zápisu poznávala obrázky, pohádky a písmenka. „Děti jsou určitě šikovné. S čísly nemají problém a na písmenka je čas. S výslovností je to horší, přibývá logopedických vad," shrnula loni učitelka Jana Valková.

Magda Nogová, která je řízením 4. ZŠ v Třinci pověřena, si přála, aby k zápisům přišlo alespoň třiačtyřicet dětí. A loni v lednu připomněla, že nejznámějšími absolventy školy jsou Tomáš Klus a Petr Šiška. „Tomáše jsem učila přírodopis. Jako žáka jsme ho měli strašně rádi. On plaval, sportoval, takže hodně chyběl, ale na prospěchu to nebylo vidět," usmívala se Magda Nogová. Po roce je jasné, že s počty žáků prvních tříd je to dobré. „V současné době máme 45 prvňáčků," řekla redakci.

Také letos zápisy ve městě připadnou na 15. a 16. ledna. Magda Nogová naznačila, že by byla ráda, kdyby dětí bylo více než čtyřicet. Učitelky opět přichystají hravý pohovor s žáky, mezitím si rodiče mohou vyřídit úřední záležitosti.

Potíže s naplněností prvních tříd se neočekávají ani na třinecké ZŠ Slezská. „Ze školek nemáme informace o tom, že by tam měl být nějaký problém. Víc budeme vědět po zápisech, ale počítáme se stejným počtem žáků jako loni možná jich bude i trochu víc," říká ředitelka Halina Franková. Monika Hojdyszová z odboru školství, kultury a tělovýchovy Deníku řekla, že zatímco loni přišlo k zápisům v Třinci 332 dětí, letošní odhady jsou každopádně vyšší. „Počítáme s tím, že k zápisům by mohlo přijít kolem 350 dětí," naznačila. Upozornila ale, že rodiče mohou až do května žádat o odklad.

Ve Frýdku-Místku, kde je každoročně více než pět set prvňáčků, se letos zápisy konají 3. a 4. února.