Zamrzla i přehrada Olešná na okraji Frýdku-Místku, kterou už otestovali první odvážní bruslaři. Za relativně bezpečnou bývá považována tloušťka okolo dvanácti centimetrů, ani to ale negarantuje úplnou bezpečnost. Led mohou narušovat vodní proudy i bahenní plyny.

Nejsilnější vrstva ledu na přehradách v Beskydech je na vodních nádržích Morávka a Šance, a to okolo dvaceti centimetrů. Tam ale bruslaři nesmí, obě nádrže totiž slouží pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.

Nejbezpečnější variantou bruslení pod širým nebem tak prozatím zůstávají uměle vytvořená kluziště. Sezona veřejného bruslení je v plném proudu na kluzišti, které vyrostlo na ploše hřiště u základní školy v Ostravici. Od tohoto týdne se bruslí také v sousedním Frýdlantu nad Ostravicí, kde tamní hasiči upravili povrch hřiště vedle ZŠ Komenského.

Venkovní kluziště ve Frýdlantu nad Ostravicí.Zdroj: Město Frýdlant nad Ostravicí

Zatímco ve Frýdlantu má dočasné kluziště tradici, v Jablunkově zkouší podobný projekt poprvé. S pomocí hasičů a pracovníků technických služeb tam radnice začala v minulých dnech připravovat ledovou plochu přímo mezi stromy a lavičkami, a to v parku za úřadem. V pátek odpoledne vyjeli na led první bruslaři. Podle místostarosty Jablunkova Luboše Čmiela by v případě zájmů lidí o bruslení radnice zdokonalila technologii, aby měli tamní obyvatelé další možnost trávení volného času.

Příprava venkovního kluziště v Jablunkově.Zdroj: Město Jablunkov

Mrazy, které v tomto týdnu potrápily region, mají podle předpovědi meteorologů ustávat. Od neděle by se teplota v níže položených oblastech měla přes den pohybovat mírně nad nulou.

Zdroj: Deník/Libor Běčák
Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube