Dvě největší města ve frýdecko-místeckém okrese nechala obyvatele, aby si tradiční světelnou a bouchající parádu na Nový rok 2023 zorganizovali ve vlastní režii. Rozhodla se tak s ohledem na šetření, ekologii i domácí mazlíčky.

Most přes Ostravici ve Frýdku-Místku býval ve dvojměstí na jejich březích obvyklým místem, kde se obyvatelé scházeli a obdivovali ohňostroje zaplacené radnicí. Pyrotechnici je odpalovali z lokalit u řeky, odkud byly dobře vidět a každoročně to vycházelo na cca dvousettisícovou částku bez daně.

„Letos jsme ho na 1. ledna 2023 nezajišťovali z ekonomických, ale také ekologických důvodů. Ušetřené finance zůstávají v rozpočtu,“ informovala Jana Musálková Jeckelová, mluvčí magistrátu, jenž v souvislosti právě s ohňostrojem v předešlých letech probíral i jeho možné přesunutí na silvestrovský či novoroční podvečer.

Někteří obyvatelé Frýdku-Místku si tehdy totiž stěžovali na excesy v podobě výtržností, vandalismu i odpadků po divácích sledujících tuto podívanou na mostě. A teď se začalo na sociálních sítích řešit naopak zrušení „městského“ ohňostroje: Jedni brání tradici a druzí jsou rádi (pokud se ušetřené peníze využijí smysluplně).

„Ohňostroj je silná emotivní prezentace a uvízne v hlavách diváků, potencionálních klientů a spotřebitelů, nebývá zapomenuta po pár vteřinách. Město tím dává na odiv, že je prosperující, zdravé, živé, dobře hospodaří,“ tvrdil jeho zastánce Daniel Hradil. Bez této show prý podle něho Frýdek-Místek ukáže, že má „holou p…l“.

„Zvažovali jsme všechna pro a proti. Občany zvolená reprezentace města nakonec dospěla k závěru, že ohňostroj nebude, prostředky na něj využijeme jinak,“ vzkazoval frýdecko-místecký primátor Petr Korč.

Ale ani v Třinci podle mluvčího města Stanislava Cieslara nechtělo vedení magistrátu na ohňostroj vynaložit peníze: „Je to jak v rámci šetření, tak ekologie.“ A na neoficiálním třineckém facebooku „bez cenzury“ se objevila výzva Jarouše Kalety, aby si obyvatelé udělali vlastní: „Čím více lidí a pyrotechniky, tím větší Silvestr!“.

Frýdlant nad Ostravicí o tuto tradici občany neochudí, pozval je na neděli 1. ledna 2023 ovšem nikoliv na běžné místo ke kruhovému objezdu, nýbrž na parkoviště před kulturním domem. Program pro potrvá od 17:30 do 18:30, odpálení bude úderem šesté. „Hrníčky s sebou, bude čaj a svařené víno,“ upozornili organizátoři.

Občerstvení zajistili také ve Sviadnově, kde budou mít ohňostroj u obecního úřadu taktéž v 18 hodin. „Tak, to tam přijede celý Frýdek-Místek,“ tvrdila Dáša Maslíková.

Na patnáctiminutovou avizovanou „dechberoucí“ pyroshow se každopádně mohou lidé 1. ledna vydat na 18 hodin i do Ostravy-Jihu k rondelu v Hrabůvce - více zde.