„Feťáci a problémoví lidé. Vnímáme to my i naši klienti, kteří si na ně stěžují,“ říká podnikatelka z okolí soukromých hotelových domů Paskov a Permon. Že je lepší se tomuto místu večer raději vyhnout, ví i personál zdejších restaurací, kam nepřizpůsobiví chodí utrácet své sociální dávky. Lokalita dělá už nějakou dobu Frýdku-Místku ostudu.

„Nepořádek, hluk, znečišťování veřejného prostranství, alkohol či drogy. To jsou jevy, jimiž nepřizpůsobiví ztěžují slušným lidem život. Mnohdy je ale nemožné změnit chování a životní styl některých lidí,“ říká frýdecko-místecký primátor Petr Korč.

6. ZŠ na místeckém sídlišti Anenská, kde se prověřuje šikana, 26. 4. 2023.
Od urážek k násilí, šikanu ve škole na Anenské ve Frýdku-Místku šetří policie

Ve frontě u potravinové banky na sídlišti Anenská musela v minulých dnech pomáhat ochrance se zajištěním klidu městská policie. „Ve frontě to bývá takový mišmaš, bývají tu ti, kteří jsou opravdu potřební, ale také alkoholici nebo narkomani s potvrzeními o hmotné nouzi,“ popisuje lokální terénní pracovnice.

Potravinová banka sídlí v městském domě se sociálními byty a radnice tam řešila několik střetů klientů banky s nájemníky. „Zavedeme tam kamery a jestli se toto opatření ukáže neúčinné, uvažujeme o zprovoznění vrátnice a případně přestěhování materiální a potravinové pomoci do jiných městských prostor,“ konstatovala mluvčí radnice Jana Musálková Jeckelová.

Rekonstrukce místeckého autobusového nádraží, 8. 9. 2023.
VIDEO: Z autobusového nádraží ve Frýdku-Místku moc nezůstalo. Projde obnovou

Lidé z magistrátu hovoří o okolí hotelových domů jako o „magnetu pro nepřizpůsobivé“.

Právě kvůli problematickým osobám zmizely na sídlišti zídky z veřejných prostranství, kde vysedávali a obtěžovali večer hlukem sousedy. Poté, co byly zbourány, ubylo v okolí množství použitých injekčních setů, vypitých lahví a jiných odpadků.

„Snažíme se postupnými kroky vrátit situaci do normálu. Cílem je, aby se obyvatelé i návštěvníci Frýdku-Místku cítili ve městě bezpečně, proto zjišťujeme jejich názory třeba v pocitových mapách,“ doplnil primátor Petr Korč.

Autobusy původně přestaly před pár dny k Bebkovi jezdit kvůli neukázněným řidičům. 8. 9. 2023.
Morávka, zastávka u Bebka: Za neukázněné šoféry trestají pasažéry autobusů

Zástupci města také v poslední době navštívili místní obchody či benzinku, aby probrali, jak nepřizpůsobivým zabránit ve využívání venkovních přístřešků a sociálních zařízení. V plánu je také rozšíření kamerového systému, který by hlídal vstup nejenom na 6. ZŠ na sídlišti Anenská, ale také do dalších základních škol. A výhled na bývalý výměník – dnes bar – přímo před 6. ZŠ mají blokovat auta, padlo rozhodnutí, vybudovat zde nové parkoviště.

Asistenti prevence kriminality v ulicích

Do frýdecko-místeckých ulic se vrátili asistenti prevence kriminality. Primárně působí na exponovaných místech, včetně sídliště Anenská. Monitorují situaci, sbírají použité jehly a jednají se svou „cílovou skupinou“. „Denně nachodí až dvacet kilometrů,“ říká náměstkyně primátora pro sociální péči a prevenci Leona Sárkőziová. „Asistenti si už získali sympatie obyvatel, kteří vnímají jejich přítomnost v ulicích a obracejí se na ně s problémy, podněty nebo stížnostmi. Jejich postoj k plnění zadaných úkolů je nadstandardní, jednoznačně se osvědčili,“ chválí terénní pracovníky Sárkőziová.