Při výstavbě kanalizace, která v současné době probíhá na sedmi místech v Bašce, nechybí i hodně sprostá slova, která ze vzteku pronášejí místní lidé. Zejména jim vadí velká prašnost a hlučnost projíždějících nákladních vozidel.

Někteří si ani nedokáží představit, že práce, které začaly v květnu letošního roku, mají skončit až v roce 2013. Redaktor se vypravil do Kunčiček u Bašky, kde je momentálně situace s prašností nejhorší, protože nákladní vozy převážejí hlínu z celé obce na nedalekou skládku hlavně přes tuto lokalitu.

„Je to tady k nesnesení. Nedá se tu normálně žít. Nemůžete větrat, z rozvířeného prachu máte nánosy špíny na oknech, autech, stromech, na zahradě, prostě všude, kde se podíváte. Mám z toho neustálý kašel a štípou mě oči. Děti, které v této části bydlí, inhalují do sebe takové svinstvo, jako kdyby vykouřily několik desítek cigaret. A protože je ještě k tomu inverzní počasí, je to peklo,“ rozčílil se sedmdesátiletý Jan Pecha z Kunčiček u Bašky, k jehož stížnosti se okamžitě přidala i jeho sousedka Šárka Mužíková.

„Je to opravdu hrozné. Vzpomínám si, že zpočátku tu na cestu, po které denně projíždí několik desítek plně naložených náklaďáků, dali nějaký černý prach z šachty. Když jsme si na to na obci stěžovali, nahradili ho nakonec bílým. Situaci to ale nějak moc nezlepšilo. Měla by tu být spíše směs, která drží u sebe. Navíc k tomu ten hluk, který končí až někdy po šesté večer,“ postěžovala si Mužíková. „Podle mě tu stavbu hodně nezvládají. Protože delší dobu neprší, mohli by tu cestu alespoň denně kropit vodou, tu prašnost by to přece jen trochu snížilo. Musím se ovládat, abych nebyl sprostý,“ zamyslel se další starousedlík s tím, že stížnosti přicházejí i z dalších částí Bašky, kde se na kanalizaci pracuje.

Místostarosta Bašky Martin Čajánek redakci problémy nezakrýval. „Opravdu jsou od samého počátku. Když mají občané nějakou stížnost, snažíme se ji řešit přes firmy Sdružení Kanalizace Baška, VOKD Zlínstav KWG, které mají stavbu na starost, řešit. Například jsme na ně tlačili, když na vozovku dávali i tu černou haldovinu, aby ji nahradili něčím snesitelnějším. To se nakonec i stalo. Vyřešili to alespoň vápencem,“ dodal místostarosta Martin Čajánek s tím, že si občas někdo stěžuje i na dopravní omezení.

„Jedná se znovu o Kunčičky, kde by dočasně autobus stejně neprojel. Na druhé straně mají všichni dojezd auty až ke svým domovům,“ snažil se mírnit napětí Martin Čajánek.