Na Jablunkovsku se podařilo vyřešit problém s firmou, která nechtěla zahájit stavbu kanalizace. Nebude to ovšem zadarmo.

Nelíbil se jim text smlouvy

Zakázku v úseku Mosty – Jablunkov – Návsí dostane po doporučení právníků zájemce, který skončil ve výběrovém řízení na druhém místě. „Vítězná firma nepřistoupila na podmínky smlouvy o dílo. Řekl bych to tak: jednalo se tam o znění textu smlouvy,“ uvedl jablunkovský místostarosta Stanislav Jakus.

„Pro Jablunkov to znamená, že samotná stavba se prodražuje o přibližně dvacet milionů korun,“ konstatoval s tím, že podle informací, které jsou k dispozici, se jen v Jablunkově proinvestuje zhruba 130 milionů korun. Jakus uvedl, že obci Návsí se má akce prodražit o sedm až osm milionů korun, v případě Mostů to budou řádově statisíce.

I předražená stavba je přínosem

„U nás v zastupitelstvu to bylo těžké rozhodování „s bolestí v srdci“, protože největší zátěž padá na Jablunkov. Byla kolem toho velká diskuze, scházel se i finanční výbor,“ poznamenal.

V případě, že by zastupitelé stavbu kanalizace za vyšší cenu odmítli, hrozilo podle Jakuse „zborcení“ celého projektu revitalizace Olše, na němž se podílejí například Třinec a Český Těšín. „To není jednoduchá věc. Když jsme dali na misky vah všechny plusy a minusy, tak stavba je pořád přínosem,“ míní jablunkovský místostarosta.

Smlouvy k miliardové akci se podepisovaly v Třinci už počátkem srpna. - více ZDE

Práce na Jablunkovsku tak nabraly obrovské zpoždění. „Snaha je začít stavbu co nejdřív,“ potvrdil Jakus, ani on však nechce odhadovat, kdy to bude. Podle něj je otázkou, zda u nového dodavatele projdou původně nastavené „milníky“, tedy termíny dokončení jednotlivých částí, od nichž se odvíjí faktury. „To má vliv i na úvěry a rozpočty obcí,“ vysvětlil Stanislav Jakus.

Všichni dostanou rok navíc

Celá akce má skončit už v roce 2010. Třinecká starostka Věra Palkovská, která zároveň řídí celý Slezský vodohospodářský svazek, ale už dříve upozornila, že dodržení termínu je nereálné.

To, že by obce musely vracet stamilionové dotace Evropské unii, však prý nehrozí. Termín má být o rok prodloužen, a to díky iniciativě polské strany, která má také problém u vodohospodářských projektů dodržet čas. „Ten rok potřebujeme jako sůl,“ prohlásila Palkovská.