V části II., což je označení pro Bystřici a Vendryni, stavbu ukončili předáním 25. května. Ve třetí části, přesněji v Jablunkově a okolí, se stále staví a práce budou dokončeny do 30.června. Deníku to ve čtvrtek řekla Vendula Jičínská, která má na starosti komunikaci projektu.

Revitalizace povodí Olše se týká osmičlenného Slezského vodohospodářského svazku, který společně budoval sto kilometrů kanalizace a několik čistíren odpadních vod. „Stavby přebírá investor – tedy jednotlivá města a obce a Svazek zároveň,“ uvedla Jičínská.

„V Těrlicku, Českém Těšíně a Třinci je kanalizace úspěšně dokončena. Stoky v jednotlivých částech obou měst i obce jsou již zkolaudovány nebo kolaudace právě probíhá. Ukončená je také výstavbu v části II., to je v Bystřici a Vendryni. Nyní zde běží kolaudační řízení,“ doplnila Jičínská.

„Práce ještě stále probíhají v části III., to je v Mostech u Jablunkova, Jablunkově a Návsí. V Mostech u Jablunkova jsou již hotové všechny stoky, stavbaři nyní pracují zejména na terénních úpravách a oplocení čistírny odpadních vod. Stavba bude předána ke kolaudaci ke konci května. V Jablunkově se dokončuje stavba stoky v části Lísky. V části Městská Lomná byl v minulých dnech proveden protlak. Práce finišují i v Návsí. Všechny stoky byly v obci dobudovány, nyní jsou prováděny opravy chodníků a komunikací. Předání stavby je zde naplánováno na konec května,“ naznačila s tím, že po kolaudaci v jednotlivých částech měst a obcí se na kanalizaci mohou začít napojovat občané. Jičínská uvedla, že všechny potřebné informace získají na městských nebo obecních úřadech. „Bude tam pro ně připraven přehled částí, které jsou již připraveny pro připojení domů,“ pravila Vendula Jičínská.

Projekt měl v roce 2008 namále

Projekt měl přitom před třemi lety namále. Na konci roku 2008 se hovořilo o tom, že mu hrozí krach, protože jeho příprava se dostala do skluzu, navíc původně odhadované náklady byly pro města a obce neúnosně vysoké. V průběhu roku 2009 se však problémy podařilo vyřešit, smlouvy se stavbaři byly nakonec podepsány v srpnu téhož roku. - více ZDE

Práce měly původně skončit do října 2010, projektu byl ale prodloužen termín do 31. prosince 2011. To obcím usnadnilo život, a to zejména proto, že v části Mosty u Jablunkova – Jablunkov – Návsí nastaly problémy s původně vybraným zhotovitelem, který odmítl stavbu zahájit. Práce na Jablunkovsku tak začaly až loni na jaře.

Ani v Třinci se stavba neobešla bez komplikací: zhruba před rokem na staveniště vtrhla velká voda a kompletně poničila kořenovou čistírnu odpadních vod v Kojkovicích. Ta poté musela být kompletně obnovena. - více ZDE

V Nádražní ulici navíc stavbaři narazili na skalní podloží a v areálu Třineckých železáren je potrápila geologické abnormálie – tekuté štěrky.