„Nikdo z nás si netroufá říct, jak se situace vyvine. Každopádně takové jubileum si rozhodně zaslouží pořádnou oslavu. Pokud by to nešlo letos, přesunuli bychom ji v nejhorším případě na další rok,“ uvedl starosta SDH Kaňovice Vladimír Vrubel. „K této příležitosti jsme díky dotaci Moravskoslezského kraje pořídili hasičský prapor. Na oslavách bychom ho chtěli prezentovat jako náš nový symbol,“ pokračoval Vrubel s tím, že oslavy jsou hasiči schopní připravit během tří týdnů, když budou vědět, že jejich konání nebude nic bránit.
Oslav výročí 100 let od založení sboru by se měli zúčastnit kromě kaňovských hasičů také ti z Václavovic, Bruzovic, Vratimova, Datyní, Řepišť a Sedlišť.

„Se všemi jsme totiž spolupracovali dlouhá léta, když jsme ještě spadali do stejného okrsku. A perfektní vztahy máme dodnes. Ostatně dosvědčuje to i fakt, že zhruba polovina našich členů je ze sousedních Bruzovic. Navíc s obecními úřady Kaňovic i Bruzovic máme velmi dobré vztahy,“ podotkl jednatel SDH Kaňovice Libor Chudej. „Oslavy by měly začít slavnostní schůzí a pokračovat výstavou historické techniky, předvedením secvičení s dětmi a také ukázkou stávající techniky,“ nastínil Chudej.

V současnosti čítá SDH Kaňovice 70 členů, přičemž dvanáct z nich je součástí zásahové jednotky. „Jsou proškolení a pojištění. Vycvičili jsme je, dorostli do věku, kdy mohou zasahovat u požárů i u jiných případů. Pravidelně prochází cyklickými školeními,“ přiblížil Chudej.
„Od roku 2017 disponujeme novým hasičským automobilem Ford, který nahradil doslouživší Avii. Průběžně se nám daří doplňovat techniku o modernější stroje. Hasiči totiž musí být vybavení perfektním nehořlavým oblekem, přilbou, rukavicemi, boty. Bez potřebné výstroje velitel zásahu nikoho k ničemu nepustí,“ upozornil Vrubel. 

Kaňovští hasiči sídlí v hasičské zbrojnici, která se stavěla v letech 1947 až 1948. Od té doby funguje nepřetržitě dodnes. „Předchozí hasičárna, dokončena v roce 1931, vyhořela, což je určitý paradox. Každopádně lidé chtěli v obci zbrojnici, o čemž svědčí i fakt, že čtyři členové si tenkrát vzali půjčku u státní kampeličky a vybírala se i sbírka, protože hasiči neměli peníze na to, aby si postavili novou,“ vysvětlil jednatel SDH Kaňovice.

Podstatnou část sboru pak tvořili a tvoří také mladí hasiči, s nimiž začali v Kaňovicích pracovat od 60. let 20. století. Pak sice nastal útlum, když malí hasiči odrostli, ale s přestávkami se v této činnosti pokračovalo a od roku 2017 máme opět žákovská družstva, která se účastní soutěže Plamen představující prověrku toho, co všechno se naučili,“ popsal Chudej s tím, že SDH Kaňovice má dnes 14 členů řadících se mezi děti a mládež.

Na vesnicích se pak hasiči zčásti starají také o kulturní život v obci. Stejně tak je tomu i v Kaňovicích. „Naší první akcí v roce bývá hasičský ples. Pořádáme také Velikonoční pochod, který se těší stále větší oblibě. Začínali jsme na třiceti účastnících, v poslední době jich bývá okolo dvou set. Na starosti máme i stavění máje a když se pak kácí, smaží se vaječina. Jednou jsme ji dělali snad ze sedmi set třiceti vajec. Poslední sobota v srpnu pak patří Brukaniádě, což je olympiáda recesních sportů. Tříčlenná družstva hází vejcem na dálku, chodí s kýblem vody, dělají různé dovednostní úkony apod. Přitom se na ně dívá sto padesát lidí. Při této akci se všichni pořádně zasmějí a pobaví,“ vylíčil Vrubel.