„Lidé s kardiovaskulárními obtížemi by si stejně jako všichni ostatní měli dávat pozor zejména na velká letní vedra, která mohou způsobit přehřátí, úpal či úžeh. Tyto obtíže mohou mít u pacientů s nemocemi srdce či cév mnohonásobně vážnější následky," upozornil Marian Branny, primář kardiocentra třinecké Nemocnice Podlesí.

Podle odborníků by se lidé se zmíněnými potížemi neměli pohybovat na přímém slunci, zejména okolo poledne. Zároveň mají dodržovat dostatečný pitný režim, jenž by měl zahrnovat alespoň 3,5 litru tekutin denně, včetně minerálek a iontových nápojů, které dodají tělu potřebné živiny.

„Dostatečné zavodnění zabraňuje vzniku žilních i tepenných trombóz i plicní embolie, a to hlavně při dlouhém cestování, kdy sedíme v autě nebo letadle. V těchto prostředcích je navíc obvykle sušší vzduch kvůli klimatizaci, více se odvodňujeme, proto potřebujeme vyšší přísun tekutin. Na druhou stranu u pacientů s kardiovaskulárními onemocněními může přehnaná hydratace vést k zadržování tekutin a srdečnímu selhání. Pacienti by proto měli v těchto případech pitný režim konzultovat s lékařem," míní Marian Branny.

Velký pozor by si pacienti s kardiovaskulárními neduhy měli dávat během změny počasí, kdy velká vedra jsou vystřídána chladnějšími dny. „Prudká změna počasí zpravidla nedělá nemocným dobře, navíc často po ochlazení chtějí dohnat to, co nestihli během veder, a přecení své síly," uvedla mluvčí nemocnice Radka Milešovská s tím, že vhodná dovolená pro pacienty s kardiovaskulárními onemocněními může být jak u vody, tak i na horách.

Důležité je nepodceňovat svůj zdravotní stav a uvědomit si svoje omezení. „Kardiovaskulární obtíže se vyskytují poměrně často a řadu lidí nijak neomezují v jejich koníčcích i aktivitách. Lidé s nimi mohou žít aktivně, a někdy třeba i rekreačně sportovat. Důležité je, aby nepřeceňovali svoje síly, a veškeré pohybové aktivity prováděli jen do vzniku obtíží. Není hrdinstvím překonávat bolesti nebo záchvaty dušnosti," řekl kardiolog a dodal, že obtíže, jejich frekvenci a intenzitu je vždy vhodné konzultovat s lékařem.

Své plány by pacienti měli probrat s lékařem i před odjezdem na dovolenou. „Užitečné je přibalit si na dovolenou poslední zprávu kardiologa, ve které jsou uvedeny důležité informace jako hodnota krevního tlaku, EKG, diagnóza, léky, nebo i informace o kardiostimulátoru. V případě hospitalizace v jiném zařízení takto usnadníte práci lékařům a vyvarujete se možných nedorozumění," vysvětlil třinecký lékař. (rym)