„Tvoření jsem podědila po své babičce. Tudíž kdysi jsem pletla, šila, háčkovala, kreslila a kreslila. V této chvíli mne omámily korálky a perličky a jiné kouzelné věcičky, kteréžto pohladí skrz oko duši. Nevím, co všechno vytvořím a kam až dojdu, je to proces neustálých změn,“ zamyslela se Karin Kadlubcová. Před lety se intenzivně věnovala malbě na sklo. „Tehdy jsem pokreslila pomalu každou skleničku, která mi přišla pod ruku. Kromě užitkového skla jsem malovala i obrázky na sklo a na látku,“ zavzpomínala. Pak přišla před dvěma lety inspirace v podobě korálkování, které propadla nadobro.

Při tvorbě nechává naplno pracovat svou fantazii, nikdy předem neví, jaká bude výsledná podoba šperku. „Předem si samozřejmě řeknu, jestli dělám náramek, náhrdelník nebo náušnice, ale konečným efektem a podobou šperku se sama nechávám překvapit,“ prozradila. Vzhledem k vysokému pracovnímu vytížení a každodennímu dojíždění do Bohumína má na svého koníčka čas hlavně po nocích. V kontrastu k jejímu civilnímu povolání je pro ni navlékání titěrných perliček relaxem a uvolněním. „Pro jiného by to byla zkouška trpělivosti, ale pro mě je korálkování opravdu uvolněním. Ještě štěstí, že nejsem velký spáč a stačí mi málo odpočinku, takže jsem schopná tvořit i do jedné, do půl druhé v noci. Nicméně takový okolokrčník mi zabere i více než týden. Ale moc mne pak potěší, když se mé výrobky ostatním líbí a ozdobí krček či jinou část těla. Tvořím pro radost a doufám, že je to znát,“ zamyslela se mladá usměvavá dáma.

Své výrobky vystavuje pod přezdívkou Kasha na populárním webovém portálu Fler.cz, kde jim přidělila i originální poetické názvy. Ráda si při tom pohrává s češtinou, takže zde najdeme místo náramků, náhrdelníků a náušnic třeba okolozápěstníky, okolokrčníky či ušníky. „Udělá mi radost, když se na mé stránky občas někdo podívá, pochválí a případně i nějaký šperk zakoupí. Ale živit se tím rozhodně nechci, to už by mě pak ani tak netěšilo,“ dodala Karin Kadlubcová.

Kromě umělecké činnosti uplatnila své nadání i v několika grafických návrzích. Z její hlavy pochází například firemní logo dceřiné společnosti Třineckého inženýringu – Klimaprodukt a je autorkou grafického návrhu loga turistické destinace Těšínské Beskydy s charakteristickým květem těšíňanky.

ŠÁRKA SZLAUROVÁ