Otestovat svoji paměť se odvážilo celkem sedmašedesát soutěžících, a to ve třech kategoriích. Akce se konala už potřetí.

Své loňské prvenství v kategorii nad šestnáct let obhájil Richard Mucha z Palkovic. Vítězkou kategorie od 11 do 15 let se stala Dominika Čechová a nejmladším borcem byl Kryštof Mec.

Zahrát si letos přišly i Marie Šodková s dcerou Nikolkou. „Ještě jsme nevynechaly ani jeden ročník. Pravda je, že jsme vloni trénovaly, letos to ovšem ponecháváme náhodě,“ prozradila majitelka zhruba padesáti druhů pexesa. „Zpočátku jsme je sbíraly. Dcera už však vyrostla, tak jsme přešly na deskové hry,“ doplnila mladá žena.

Odhodlán zabojovat o přední pozice byl Jakub Linha, který se na šampionát poctivě připravoval. „Trénoval jsem doma se sestrou. Z osmadvaceti dvojic jsem jich získal šestadvacet. Předloni se mi podařilo obsadit třetí místo, loni jsem se ovšem kvůli šachovému turnaji soutěže zúčastnit nemohl. Nevím, zda se mi podaří umístit i letos,“ řekl jedenáctiletý klučina.

Ve Středisku volného času Klíč se i tentokrát objevil zakládající člen Klubu sběratelů pexes Pavel Hanzel z Orlové. Zájemcům přivezl ukázat jen nepatrnou část své sbírky, která čítá 3698 druhů. O svém koníčku, jemuž se věnuje devětadvacet let, umí vyprávět celé hodiny. Přítomní se tak například mohli dozvědět, jak pexesa vznikají, jakým způsobem se tisknou, jak sběratel člení svou sbírku a další zajímavosti. Třeba i to, že existuje pexeso s klikami od dveří nebo brusnými kotouči. „Frýdek-Místek má tři druhy pexesa. Neprodalo se však ani jedno vše se rozdalo na magistrátu,“ prohlásil Hanzel.

Jeho velkým obdivovatelem, sběratelem a současně i soutěžícím, který se do sobotního klání také zapojil, byl Martin Vašut. „Pexeso sbírám odmalička, ale takové množství, jaké má pan Hanzel… Toho už nikdy nedoženu. Kolikrát vyjde pět druhů, já mám čtyři a ten poslední je problém sehnat. Pexeso ale hraji opravdu jen málo, nemám na to paměť,“ posteskl si.

O řádný průběh celého mistrovství se staral Jiří Šnapka se svým početným týmem pomocníků.

„Loni se zde sešlo osmdesát tři účastníků a to i přesto, že jejich počet ovlivnila chřipková epidemie,“ prohlásil Šnapka. „Bohužel, nepotkal jsem se s dobrým termínem, neboť nyní mají turistické oddíly Uzlařskou regatu. Jsou tam též nějací lidé, kteří by zde jinak byli. Příští rok připravím toto mistrovství nejspíš o týden dřív,“ dodal muž.

S tím, že by do Frýdku-Místku přijel nějaký soutěžící až z Prahy, však rozhodně nepočítá. „Je to přece jen daleko a peníze jsou peníze. Přesto doufám, že na příští ročník přijde mnohem více lidí. Chtěl bych, aby se účast vyšplhala na takovou stovku,“ vyslovil své přání ředitel mistrovství v pexesu Jiří Šnapka.