Některé oblasti Karvinska se pro investory zřejmě stávají atraktivnějšími než by se zdálo. Velké developerské společnosti již nestaví obchodní centra a byty jen ve velkých městech, ale pokukují už i po odlehlejších místech jako je například Dolní Lutyně nebo Petřvald.

Tam by měl už na přelomu letošního roku stát nový čtyřpodlažní dům s byty o velikosti 1 kk až 4 kk. Výstavba má několik etap a ve finále bude k nastěhování celkem 60 bytů.

„Stavba je teprve v počátcích a kvůli nepřízni počasí je momentálně zakonzervována. Pokračovat by se mělo až to počasí dovolí,“ uvedl starosta Václav Holeček.

Pod hlavičkou velkých firem se však staví i v menších obcích. Čerstvou záležitostí je plánovaná výstavba nových rodinných domů v okrajové části Doubravy.

„Chceme zde vystavět celkem 6 domků. Zájemci se už teď hlásí na prohlídky pozemků,“ prozradil jednatel společnosti Autorenova Vilém Čoček. Dodal, že pokud alespoň tři klienti složí zálohu, začne se do dvou měsíců stavět.

Dalších 20 nových domků vyroste v jiné lokalitě na území Doubravy. „Stavět se bude na pozemcích, které jsme odkoupili od OKD, a všechny pozemky jsou již zadané,“ informovala starostka Květuše Szyroká. Dodala, že obec zajistila k pozemkům zasíťování, samotné stavby jsou už pak v režii majitelů.

Developeři již objevili i Dolní Lutyni, která se stává „dobrou“ adresou. „Zájem už jsme zaznamenali, ovšem nejsou pozemky,“ povzdechl si starosta Pavel Buzek.

Většina pozemků je totiž majetkem soukromých osob. Přesto stavební úřad Dolní Lutyně zaznamenal žádost o stavební povolení pro výstavbu sedmi domů v části Nerad, o kterou zažádala soukromá osoba.

V Rychvaldě je zatím klid. O pozemky tam sice v minulosti mělo zájem hodně developerů, ovšem žádný projekt dosud nebyl zrealizován. „V této chvíli, alespoň co já vím, u nás žádný developer nestaví. Pokusy tady byly tak dva tři roky zpětně, ale nějak to vyšumělo,“ tvrdí starosta Jiří Absolon.

Samo město ovšem uvažuje o stavbě obytného domu, ve kterém by mohlo vzniknout 30 až 40 malometráž­ních bytů.