Podle třicetiletého Miroslava Holiše z Kozlovic spolu s ním odchází i řada akcí, které na hradě pořádal společně se členy historické skupiny Rytíři z Hückeswagen. V rozhovoru dále hodnotí své působení na hukvaldské dominantě a prozrazuje, zda by se v budoucnu znovu zúčastnil výběrového řízení na kastelána hradu.

Kastelánem hradu Hukvaldy jste se stal přibližně před deseti lety. Jak na začátky vzpomínáte?

Miroslav Holiš.

S nostalgií a úsměvem. Byla to věc náhody, původně to měla být jen mezizastávka. Vůbec jsem tehdy netušil, co mne čeká, do čeho jdu. Ani jsem původně neplánoval, že zde zůstanu tak dlouho. Hrad mě však strhl na svoji stranu.

Jak zpětně hodnotíte celou dobu vašeho působení na hradě?

Bylo to krásných deset sezon v areálu hukvaldského hradu. Vzpomínek a zážitků by bylo na vydání knihy. (úsměv) Myslím, že za mého působení se hrad více zviditelnil, jak mediálně, tak následně v okruhu návštěvníků. Vždy jsem razil heslo neublížím hradu, hrad neublíží mně.

Dříve jste uvedl, že se vám podařilo zdvojnásobit návštěvnost zříceniny. Kterým krokům tento zvýšený zájem přisuzujete?

Když jsem nastupoval na hrad, konaly se zde tři akce za rok. Hrad byl v úpadku. Podařilo se mi nastartovat program hradních akcí na celou sezonu, a lidé se sem opět naučili chodit. Jde zvláště o akci Dobývání hradu, ta nemá v rámci kraje, a snad ani v České republice, obdobu. První ročník kupříkladu bylo přibližně sedm set návštěvníků, letos na posledním dobývání bylo dva a půl tisíce lidí. Celkově jsem se já, ale i celý hradní tým, snažil lidem nabídnout důvod, proč by měli zavítat právě k nám. Poslední dva roky jsem díky mírné zimě otevíral i mimo sezonu. Byla to velká výhoda, protože ostatní památky byly zavřené.

S funkcí kastelána se za několik dní loučíte. Podařilo se vám už vyrovnat s tím, že ve výběrovém řízení uspěl někdo jiný?

Tady nejde o to, že uspěl někdo jiný. Spíše mě mrzí okolnosti kolem toho. Hrad Hukvaldy bude provozovat Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, které ani kastelána nechce obsadili funkci správce hradu. Mrzí mě, že jsem i přes své zkušenosti neuspěl. Samotnému hradu a obci Hukvaldy však přeji jen to nejlepší.

Na zřícenině jste také vystupoval se skupinou Rytíři z Hukvald. Jak bude spolupráce dále vypadat?

Nijak. Na hradě už vystupovat nebudeme, ani pořádat dobývání hradu a další akce, které jsme s přáteli z okruhu jiných historických skupin dělali. Z hradu zmizela i replika praku a husitského vozu a další rekvizity, které jsme vytvářeli. Nabídli jsme je muzeu k odkupu, ale neprojevili zájem. Budeme jezdit po nekomerčních akcích a více si užívat středověk.

Jak trávíte poslední chvíle na zřícenině?

Já sice oficiálně končím k 31. prosinci, ale situace je taková, že hrad byl předán Muzeu Beskyd Frýdek-Místek už 8. prosince. Od té doby čerpám dovolenou. Poslední chvíle na zřícenině jsem trávil smutně a zároveň hekticky muselo se vše odvézt, takže jsme jezdili tam a zpět, aby vše bylo hotovo.

Zachováte si kladný vztah k hradu? Budete jej nadále navštěvovat?

Nějakou dobu asi ne. Ale určitě zde časem zavítám jako návštěvník, jsem zvědav, kam se hrad posune, jaké budou další opravy, program hradních akcí a podobně. Jak se hrad dále změní.

Pokud by se v následujících letech konalo další výběrové řízení na kastelána hukvaldského hradu, zúčastnil byste se?

Pokud by v budoucnu byla možnost se na hrad Hukvaldy jako kastelán vrátit, tak jednoznačně ano. Prožil jsem tam třetinu svého života, dělal práci, která mne bavila a naplňovala. Hukvaldy byly mým domovem.

Vaše dlouholeté působení na hradě pravděpodobně neprošlo bez povšimnutí. Dostal jste už nějaké pracovní nabídky?

Je pravda, že díky mému povolání mne zná nebo znala spousta lidí, ale nikdo se zatím neozval. (úsměv) Třeba se po přečtení tohoto článku někdo ozve.

Kam plánujete dále směřovat, ať už v pracovním, nebo osobním životě?

Jak se říká, všechno špatné je pro něco dobré, takže se snažím v mém odchodu nalézt také pozitivní věci. Na chvíli si odpočinu, užiji si svátky a po Novém roce uvidíme. Po dlouhé době budu mít více času na své zájmy, budu mít volné víkendy, chci více cestovat po památkách a také se šermem na další různé akce.

Proč se udála rošáda na hradě?

Hrad Hukvaldy patří pod správu Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Fond Janáčkovy Hukvaldy jej dlouhou dobu provozoval, posledních deset let na hradě působil kastelán Miroslav Holiš. Oficiálně od začátku ledna převezme provoz hradu po letech opět Muzeum Beskyd, které má tedy právo určovat, kdo se bude o památku starat. Vedení muzea proto letos vypsalo výběrové řízení na správce hradu jak dříve vysvětlil ředitel Muzea Beskyd Stanislav Hrabovský, správce bude mít širší působnost než současný kastelán. Navzdory Holišovu dlouholetému působení na zřícenině pozici získal Pavel Bernatský, který v letech 2006 až 2013 působil jako sekretář Fondu Janáčkovy Hukvaldy.

Miroslav Holiš dříve uvedl, že výhra Bernatského byla protekční. „Kdyby uspěl někdo jiný, a ne Bernatský, tak bych řekl dobře. Ale takhle si myslím, že v tom bude něco černého, nějaká protekce," řekl v létě kastelán Miroslav Holiš, který podle svých slov výběrové komisi nabídl dobrou vizi. Budoucí správce hradu tvrzení rázně odmítl s tím, že řízení vyhrál kvůli svým nápadům a myšlenkám ohledně směřování hradu.