Jako obžalovaný z ublížení na zdraví nyní před soudem stanul řidič, do jehož stojícího auta čelně naboural mladík bez řidičského průkazu, který se navíc obcí řítil nepovolenou rychlostí.

Několik očitých svědků nehody u soudu vypovědělo, že auto obžalovaného v době srážky skutečně stálo, bourající mladík se za způsobení nehody cítil být zodpovědný a poškozeným se také osobně omluvil, přesto soudní znalec Petr Korč najatý policií všechno vidí jinak. Na základě svých teoretických výpočtů, která však popírají všechna ostatní svědectví, tvrdí, že auto obžalovaného ve chvíli srážky jelo, a tudíž že za nehodu může on.

Znalecké posudky se liší jako den a noc

„Když se krátce po nehodě ve vyšetřování případu začaly objevovat podivnosti, nechal jsem na vlastní náklady vypracovat posudek nezaujatým soudním znalcem. Tento znalecký posudek je však naprosto odlišný od toho, který následně vypracoval Petr Korč na objednávku policie,“ uvedl obžalovaný řidič nabouraného auta Tomáš Ocelka.

První znalecký posudek však policie při vyšetřování odmítla vzít v potaz. Muže zákona nezajímalo ani to, proč se oba posudky liší jako den a noc. Navíc při vyšetřování nehody účelově vyslechli jako svědky pouze převážně teenagery z auta, který řídil nezletilec. Ti si však podle zaprotokolovaných výpovědí v podstatě na nic nepamatují.

Manželka obžalovaného Tomáše Ocelky, která s ním v nabouraném autě seděla, stejně jako místní občan, před jehož očima se nehoda odehrála, však měli možnost poprvé promluvit až u soudu. „Záleží na vyšetřujícím komisaři, kterého ze znalců vybere a které ze svědků vyslechne. Zákon mu neukládá, že by nutně musel vyslechnout všechny svědky,“ vysvětlil policejní postup tiskový mluvčí frýdecko-místeckého okresního ředitelství Policie ČR Emanuel Klimša.

Ze nehodu nemohu, tvrdí řidič bez řidičáku

Posudek si policie nechala vypracovat soudním znalcem Petrem Korčem z Třanovic, který je současně i místostarostou Třanovic a krajským předsedou Svazu prodejců a opravářů motorových vozidel. Shodou okolností otec nezletilého řidiče Věslav Waclawik pracuje ve třanovické firmě Spetra. „Původně jsem myslel, že jsem nehodu zavinil já, a proto jsem se byl také omluvit paní Ocelkové. Až později jsem zjistil, že za nehodu možná ani nemohu,“ řekl nyní už osmnáctiletý řidič Lukasz Waclawik z Třince.

„Po tolika nejasnostech a podivnostech jsem nakonec oba znalecké posudky zaslal k posouzení ještě nezávislému dopravnímu inženýru Josefu Andresovi z brněnského dopravního institutu. I tato studie dává naprosto zapravdu mému původnímu posudku. Všechny dokumenty jsem samozřejmě předal i soudci,“ podotkl Tomáš Ocelka. Soud se bude případem dále zabývat zase začátkem listopadu.