Tento pátek se ve vytipovaných rizikových lokacích bude měřit rychlost i proto, aby se zvýšila povědomost o bezpečnosti. Z toho důvodu mohla veřejnost vybírat do konce března místa, kde by bylo dobré změřit řidičům rychlost.

Nejen policisté, ale i občané tak vytipovali tato místa:

Brušperk - ul. Krmelínská (sil. II/486)

Žabeň - III/48411, aut. zas. Žabeň střed

Krmelín - sil. I/58, u veteriny

Oprechtice - Krmelín - ulice Paskovská, sil. III/ 4841

Frýdek-Místek - Bruzovská ulice, sil. II 473

Raškovice - sil.III/4773 poblíž domu č.p. 78

Čeladná - sil.II/483 směr obec Čeladná od sil.I/56

Myslík - sil.III/4848 směr obec Palkovice

Horní Tošanovice - sil. II/ 648, mimo obec, směr obec Třanovice

Dobrá - sil. II/648

Hrádek - sil. II/474 u ZŠ

Třinec - sil. II/468, ul. Konská

Vendryně - sil. I/11, autobusová zastávka u Moržola

Frýdlant n/O - sil. III/48418, Nová Ves

V loňském roce bylo do akce nasazeno přes sedm set policistů, kteří se zaměřili na 995 míst, mezi nimiž se přesouvali. Bylo zjištěno 2164 případů porušení rychlosti. A sankce za ně se letos výrazně zvýšily, takže pozor na to.

Budova budoucího sídla Městské policie v Těšínské ulici, 16. dubna 2024, Frýdek-Místek.
Kdy se budou strážnici ve Frýdku stěhovat? Termín se prodlužuje, cena zvyšuje

„Překročení rychlosti o deset kilometrů v hodině a více - pokuta na místě v rozmezí 1500 až dva tisíce korun nebo pokuta ve správním řízení až deset tisíc korun, řidič dostane v bodovém systému dva trestné body. Při překročení rychlosti v obci o dvacet kilometrů v hodině a více nebo mimo obec o třicet kilometrů v hodině a více - pokuta na místě od 2500 do 3500 korun nebo pokuta ve správním řízení až deset tisíc korun, řidič dostane v bodovém systému čtyři trestné body," říká Policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ilustrační foto.
Život ohrožující poranění koloběžkáře na Frýdecko-Místecku

Pojedete-li rychleji v obci o více než čtyřicet kilometrů v hodině a více nebo mimo obec o padesát kilometrů v hodině, než je povolená rychlost, připravte se na to, že neodjedete pouze s pokutou, ale můžete přijít o papíry a body. „Policisté takový přestupek oznamují správnímu orgánu, kde ve správním řízení hrozí řidiči pokuta v rozmezí od sedmi do 25 tisíc korun a zákaz řízení až na rok a půl. Řidiči na místě policie zadrží řidičský průkaz, v bodovém systému dostane šest trestných bodů," dodává mluvčí.

Připravit byste se měli i na to, že kontrolovat se nebude pouze rychlost, ale i jízda po požití alkoholu a jiných omamných látek. V loňském roce takto policisté přistihli 14 řidičů pod vlivem alkoholu a 13 pod vlivem drog. Součástí Speed Marathonu je i kontrola správného poutání a správně nainstalované dětské autosedačky.