Lidé by měli vybírat minimálně ze čtyř kandidátů, počet uchazečů o senátní křeslo bude definitivně znám v srpnu.

V minulých dnech oznámil kandidaturu Jiří Cienciala, někdejší dlouholetý ředitel Třineckých železáren, který dřív působil i jako ministr průmyslu a obchodu. Nyní je vládním zmocněncem pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj, současně je poradcem prezidenta ČR. „Po několikaměsíčním mapování názorů lidí v regionu jsem dospěl k přesvědčení, že má smysl, abych kandidoval do Senátu v letošních podzimních volbách," řekl Jiří Cienciala s tím, že chce být nezávislým kandidátem bez přímé politické vazby. Ve volbách bude spolupracovat s hnutím „Občané spolu nezávislí", což je oblastní uskupení se sídlem ve Frýdku-Místku.

Už dříve se rozhodlo o tom, že ČSSD vyšle do podzimních voleb současného senátora Petra Gawlase. „Prostě senátor, který dobře pracuje v Senátu, dostane příležitost i v primárních volbách," prohlásil v únoru Petr Gawlas. V březnových primárkách ho pak podpořilo zhruba 68 procent straníků, čímž se stal oficiálním kandidátem sociální demokracie za volební obvod 73.

ZA NECELÉ DVA MĚSÍCE SE LOSUJÍ ČÍSLA

O senátní křeslo bude usilovat rovněž Gustav Pilch (KSČM), předseda představenstva zemědělského podniku a dlouholetý třinecký zastupitel. Kandidáty už vybralo i hnutí ANO, ty však musí ještě schválit celorepublikové vedení. Ve volebním obvodu 73 by o post senátora mohl bojovat lékař Ivo Raška.

Termín pro podávání přihlášek do senátních voleb vyprší 2. srpna, rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí přihlášky k registraci padne k 19. srpnu. Losování volebních čísel se uskuteční 23. srpna. První kolo senátních voleb proběhne 7. a 8. října, případné druhé kolo pak o týden později.

Ve volebním obvodu číslo 73 lidé volili senátora před šesti lety. Ve druhém kole zvítězil Petr Gawlas, který těsně porazil Stanislava Czudka. K druhému kolu senátních voleb přišlo tehdy 25,5 procenta voličů.