Pavla Golasowská z Třince povede jako krajský lídr do voleb KDU-ČSL, poslanec Karel Fiedler z Hrádku je v Moravskoslezském kraji na prvním místě kandidátní listiny uskupení Referendum o EU. Dosluhující poslance Igora Nykla z hnutí ANO a Pavlínu Nytrovou, která byla zvolena za ČSSD, by voliči hledali marně.

Pro volby do Poslanecké sněmovny bylo v kraji zaregistrováno 26 stran a hnutí. To je nejvíce v dosavadní historii parlamentních voleb. Na jejich kandidátních listinách se bude o mandát ucházet téměř 800 kandidátů.

Například na krajské kandidátní listině ČSSD je na třetím místě krajský zastupitel Jiří Vzientek z Frýdku-Místku, náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala figuruje na třinácté pozici. Naopak primátor Michal Pobucký z ČSSD do sněmovny nekandiduje.

Na kandidátní listině hnutí ANO je z Frýdecko-Místecka na 7. příčce nejvýše postavený Stanislav Fridrich, který v roce 2014 neúspěšně kandidoval na post senátora. Dva z jeho tehdejších soupeřů, a to Slavomír Bača z TOP 09 a Eva Pastušková z ODS, jsou rovněž na kandidátkách svých stran do sněmovny.

Bývalý senátor Petr Gawlas, který loni svůj mandát neobhájil, je až 34. místě kandidátky sociálních demokratů. O návrat do politiky se pokouší jeho předchůdce ve funkci senátora a bývalý starosta Třince Igor Petrov, který je dvojkou na krajské kandidátce Realistů.

Za komunisty kandiduje z okresu nejvýše frýdecko-místecká zastupitelka Eva Dostálová Mohylová, a to na šesté příčce v kraji. Za uskupení Dobrá volba 2016 půjde do voleb na druhém místě v Moravskoslezském kraji starosta Čeladné Pavol Lukša, který loni po odchodu z TOP 09 stál za vznikem strany a je jejím celostátním předsedou.

ODS vyšle v kraji do volebního boje na pátém místě podnikatele a prezidenta Cechu topenářů a instalatérů Bohuslava Hamroziho z Třince. Starostové a nezávislí mají na třetím místě v kraji starostku Frýdlantu nad Ostravicí Helenu Pešatovou.