Právě taková povolání se mimo jiné objevují u jmen na kandidátních listinách.

Zatímco v případě kolonky pro povolání projevili někteří kandidáti kreativitu, jednotlivé kandidující uskupení mohou voličům v některých obcích splývat dohromady. Například v Bruzovicích mají tři kandidátní listiny nazvané Naše Bruzovice, Pro Bruzovice a Za lepší Bruzovice.

V horské obci Bílá kandidují uskupení Obec pro občany, Otevřená obec pro občany, Pro Bílou a Pro lepší Bílou a v Malenovicích jde o tyto partaje - Malenovice pro všechny spoluobčany, Malenovice sobě a Za Malenovice krásnější.

Taktika začlenění názvu obce do jména kandidujícího subjektu je populární skoro všude. V Dobré tak učinily čtyři partaje ze sedmi, v Hnojníku pět z osmi, na Morávce dokonce všechny čtyři.

V Dolní Lomné budou muset voliči rozlišovat mezi Sdružením nezávislých kandidátů obce Dolní Lomná a Sdružením nezávislých kandidátů pro obec Dolní Lomnou.

Silnou nezávislost chtěli patrně projevit kandidáti v Horních Domaslavicích, kde kandidují tyto subjekty - Cesta kupředu, KDU-ČSL a nezávislí kandidáti, Nestraníci, Nezávislí kandidáti a Sdružení nezávislých kandidátů. Obdobné je to i v Komorní Lhotce. V Krásné mají na výběr i ze Sdružení nezávislých kandidátů a Sdružení nezávislých nestraníků. Jednoduše to vyřešili ve Vělopolí - dvě kandidátní listiny tam nesou názvy Sdružení nezávislých kandidátů 1 a 2.

A v Kaňovicích mají sedm kandidátních listin, na každé z nich však voliči najdou jen jedno jméno. Každý kandidát jde totiž do voleb stejně jako v předchozích „komunálkách“ sám za sebe.

Do voleb jde na Frýdecko-Místecku méně lidí než posledně  Přes 4 300 lidí, tedy zhruba každý padesátý obyvatel, půjde do komunálních voleb ve frýdecko-místeckém okrese. Stejně jako dříve dominují na kandidátkách muži, podíl žen ale konstantně roste. Letos tvoří ženy už téměř třetinu kandidátů v komunálních volbách v okrese, zatímco v roce 1998 to byla pouze čtvrtina.
Oproti posledním komunálním volbám v roce 2014 kandiduje o zhruba dvě stě lidí méně, což kopíruje celorepublikový trend. Nemění se fakt, že senioři mají větší zájem působit v zastupitelstvu než mladí lidé. Lidé nad 60 let tvoří skoro pětinu všech kandidátů v okrese, zatímco kandidáti do 29 let jen zhruba desetinu. Průměrný věk kandidáta činí v okrese 46,5 let, což je zhruba stejně jako před čtyřmi let. Kandidáti z řad mužů jsou přibližně o půl roku starší než ženy. Nejstarším kandidátům na Frýdecko-Místecku je 87 let, nejmladší jsou čerstvě plnoletí. Osmnáctiletí uchazeči o hlasy mají na kandidátních listinách svých stran a hnutí v různých obcích obvykle vysoká čísla a tím pádem menší šanci na zvolení.
Čtyři pětiny kandidátů jsou bez politické příslušnosti, ze stran vyslala do komunálních voleb nejvíce kandidátů v okrese - konkrétně 195 - KSČM, následovaná ČSSD, KDU-ČSL, ODS, SPD a hnutím ANO. Stejně jako před čtyřmi lety jsou ze všech obcí a měst v okrese nejmladší kandidáti do zastupitelstva v obci Pazderna, kterým je průměrně pětatřicet roků, v Horní Lomné činí věkový průměr kandidátů jen přes 36 let. Naopak ve Lhotce dosahuje věkový průměr kandidáta téměř čtyřiapadesát let, nad 50 let je průměrný věk uchazečů o křeslo zastupitele také v několika dalších obcích regionu nebo i v Třinci.