Sdružení Osobnosti pro Třinec, které před čtyřmi lety ve volbách vyhrálo, už v dubnu spustilo podpisovou akci na podporu kandidatury. Podle zpráv z tohoto týdne má k dispozici přes 3200 podpisů. Na jaře byl zveřejněn i seznam všech kandidátů, zatím je jisté, že jedničkou bude starostka Věra Palkovská a dvojkou Petr Šiška. Palkovská uvedla, že jde ze 75 procent o stejná jména jako v roce 2006, a jedná se tak o navázání na končící volební období.

Otazník dlouho visel nad pokračováním uskupení Třinecká volba 2006, které při posledních volbách oslovilo 18 procent voličů. „Kandidátku připravujeme, nazveme to Třinecká volba 2010, a budeme zaregistrováni pod jedním politickým hnutím. Na tom se pracuje, ale dokud to nebude jisté, nebudu to říkat,“ uvedla třinecká místostarostka za TV 2006 Milada Hejmejová. Právě ona má na podzim kandidátku vést. Senátor a exstarosta Igor Petrov, jenž byl před čtyřmi lety lídrem Třinecké volby, už téměř jistě do zastupitelstva kandidovat nebude.

Sociální demokraté získali před čtyřmi lety v Třinci 16 procent hlasů, ve vedení města ale nejsou. Od poloviny června je jasné, že lídrem ČSSD bude Jan Větěch. „Je to nestraník, nicméně chce do sociální demokracie vstoupit,“ řekl redakci Větěchův kolega ze zastupitelstva Radim Turek. ODS, která v roce 2006 získala čtrnáct procent hlasů, povede do voleb exposlanec a současný místostarosta Ivo Kantor. „Kandidátka byla sestavena na volebním sněmu 8. června,“ poznamenal Kantor.

Kdo povede do komunálních voleb KSČM, se zjistit nepodařilo. Třinecká buňka na e-mail nereagovala. „Tři zastupitelé, kteří tam jsou, budou kandidovat znovu. Na čelních místech se objeví mladší generace ve věku 30 až 45 let,“ řekl už dříve předseda městského výboru KSČM Třinec Vladimír Čarvaš. Osm procent voličů měla v posledních volbách KDU-ČSL, její kandidátku povede jediný lidovecký radní v Třinci Michael Trojka. Ten už na jaře potvrdil, že letos hodlá kandidovat i do Senátu.

Zastupitelku Isabelu Frenclovou má od roku 2006 i politické hnutí Coexistentia, získalo totiž přesně pět procent hlasů. Frenclová redakci řekla, že hnutí určitě kandidovat bude, ona však na seznamu nefiguruje. Zda půjde do voleb v Třinci hnutí Nezávislí, není zatím jasné.

Otazník visí nad angažováním strany TOP 09. „Jestli budeme kandidovat i v Třinci, o tom se teď rozhoduje,“ prohlásil předseda regionální organizace TOP 09 Martin Špetla. V případě strany Věci veřejné nejsou k dispozici žádné informace.

V hutnickém městě půjde do podzimních voleb nově i subjekt, který má blízko ke sdružení nájemníků OSBT. Sdružení nezávislých kandidátů – Občané pro Třinec povede právě šéf OSBT Roman Bujok, podle něhož by „neměl být problém“ získat dostatečný počet podpisů. Bujok už dříve uvedl, že jde o nezávislé sdružení, a není tudíž součástí OSBT. Podle něj se ani nepočítá se sestavením celé kandidátky, seznam prý bude mít maximálně patnáct jmen.

Není vyloučeno, že třinecké voliče budou chtít oslovit i jiné subjekty, to se však ukáže až za několik týdnů.