„Začne se používat postupně, nebude žádné datum, odkdy bude všechno najednou v novém vizuálním stylu. Je to proces na rok až dva," řekla mluvčí Jana Matějíková s tím, že propagační materiály a dárkové předměty, které budou od nynějška pořizovány, nový logotyp budou obsahovat. Pokud jde o městské instituce, ty se budou novými grafickými prvky chlubit pravděpodobně až od příštího roku.

Vítězný návrh neprošel bez námitek, autor proto nyní bude pracovat na finálních úpravách stylu. „Porota měla náměty, jak by mohly být upraveny či dopracovány návrhy vizuálního stylu piktogramů jednotlivých městských organizací a ‚mapy' města," uvedla mluvčí. Dopracování se podle ní uskuteční při zpracovávání grafického manuálu, na který má autor podle smlouvy uzavřené s městem devadesát dní.

Odborná porota vítězné logo vybírala ve dvou kolech. Na „stůl" porotců dorazilo 115 návrhů, z nichž do druhého kola poslali šest favoritů. Třem nejlepším účastníkům soutěže město vyčlenilo odměny od třiceti do sto dvaceti tisíc korun.

Nejvíce je zaujalo dílo Štěpána Holiče, který stojí také za logy Prahy 11 a Příbrami. Pro vítězný návrh jsou charakteristické dvě vlnovky, které třeba v názvu města nahrazují spojovník.

„Když tvořím logo, líbí se mi, když se do něj podaří dostat dvě vrstvy. Jedna znamená to, že i naprostý laik logo přečte a získá informaci o názvu města.

Příklad použití vítězného návrhu loga města Frýdku-Místku autora Štěpána Holiče. Zdroj: Magistrát města Frýdku-Místku/Štěpán Holič

Druhá vrstva představuje v tomto případě nejen řeku a spojovník dvojměstí, ale i to, že Frýdek je přibližně Místek a naopak. Jde o oficiální matematický symbol," řekl dříve Štěpán Holič. Dvě vlnovky nad sebou totiž ve světě matematiky znamenají „přibližně rovno".

Logo je podle něj minimalistické, váží se k němu další složitější grafické prvky, jako je například zmíněná mapa města jsou v ní symbolizované například významné stavby. Přesto vymyšlení samotných vlnovek nebylo podle autora tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. „Stalo se mi jednou v životě, když jsem před devíti lety dělal logo pro městský úřad Prahy 11, že to bylo takzvaně na první dobrou, ten nápad byl opravdu rychlý. Tohle je ale ‚vysezená' věc, nad kterou sedíte až tři týdny, po tisíci různých skic a návrhů se vracíte, škrtáte, zkoušíte znovu od začátku, a nakonec vám z toho vypadne úplně jednoduchá, na první pohled triviální věc," řekl Deníku autor loga, který sice žije v Praze, ale ve Frýdku-Místku se narodil.

Nové logo má také Třinec, s dobou se snaží jít i menší obce soutěž na nový logotyp vypsali nedávno v Bašce. Radní poté z dvaadvaceti návrhů vybrali tři favority, o kterých mohou lidé hlasovat.