„Místnost Snoezelen je zvukotěsná, aby byly terapie, které se v ní provádějí, nerušené a měly co největší účinek,“ vysvětlila ředitelka Centra pečovatelské služby, pod které Domovinka spadá, Jaroslava Najmanová. Místnost je určena nejvýše pro tři osoby, které se pohodlně uloží nebo usadí na „válecí válce“. Relaxační atmosféru pak navodí světelné diodové efekty, zrcadlové koule, hvězdné nebe a baldachýnem nebo vodní válec. „Nechybí tu ani promítací projektor, CD přehrávač, hudební nástroje pro muzikoterapii, dále pomůcky stimulující hmatové vjemy včetně masážních míčků nebo kamínků a k dispozici jsou také vonné oleje používané při aromaterapii,“ popsala vybavení relaxační místnosti Jaroslava Najmanová.

Klienty Domovinky jsou senioři, kteří sem přicházejí ze svého domova a společně tu tráví čas během dne.

„Domovince přezdíváme Školka pro seniory. Navštěvuje ji 18 uživatelů o věkovém průměru asi 75 let, přičemž nejstarší uživatelka má 90 let. Novou multismyslovou místnost využívají všichni z nich a velice si ji pochvalují. Někteří dokonce tvrdí, že už hodně dlouho nic příjemnějšího a krásnějšího nezažili,“ pověděla zdejší sociální pracovnice Darina Šamajová, která má specializaci pro vedení terapií v rámci Snoezelenu. „Moc se mi to v místnosti líbí, výborně se tu relaxuje,“ potvrdila jedna z klientek, šestasedmdesátiletá Růžena Pecháčková.

„Jedna terapie trvá zhruba hodinu a klient si sám určí, co chce během ní dělat a zda bude jen relaxovat, nebo jestli čas v multismyslové místnosti využije i aktivně. V rámci jedné terapie přihlížíme ke skladbě klientů tak, aby některého z nich například nerušila hlasitější hudba nebo ho nedráždila určitá světla a podobně,“ vysvětlila Darina Šamajová.

Relaxační místnost prozatím využívají pouze klienti Domovinky, ale v budoucnu by se z této novinky mohli těšit i ostatní klienti Centra pečovatelské služby. Náklady na vybudování multismyslové a relaxační místnosti se vyšplhaly na 420 tisíc korun. V současné době Domovinka prochází také venkovní úpravou. Do konce června dostane nové zateplení za více než 1,5 milionu korun včetně DPH.