I když primárně člověka nevyhledává, pokud na něj narazí, s chutí se napije. A s tím přichází problém v podobě nemocí s názvem borelioza, ehrlichioza, tularémie, babesioza, bartonella či klíšťová encefalitida, kterými jsou klíšťata v našem regionu hojně infikovaná.

Zrovna frýdecko-místecký region patří mezi vůbec nejkritičtější oblasti v naší zemi. V letech 2006 až 2016 bylo zmapováno, že se v regionu vyskytuje více než šest procent klíšťat nakažených encefalitidou. Tento týden bylo sice riziko z důvodu velmi špatného počasí sníženo, od pondělí je ale odhadován kritický stav.

Dle portálu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhne riziko chycení infikovaného klíštěte stupně osm, přičemž maximální hodnoty, které může dosáhnout, je deset. „Doporučujeme použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat," radí na webu ČHMÚ, jak případný útok klíštěte eliminovat.

Právě klíšťová encefalitida je velmi nebezpečná. Virové onemocnění se projevuje zánětlivým onemocněním mozku, kvůli čemuž je napadená osoba v přímém ohrožení života. Je nutno vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Klíšťata se na Lysé hoře začala objevovat ve velké míře již na začátku dubna.

Během jediného výšlapu bylo možno objevit i tři hladová a potencionálně nebezpečná klíšťata. A co dělat, když už se zakousne? Odborníci radí, že nejbezpečnějším způsobem, jak odstranit klíště, je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. V případě velmi malého klíštěte je vhodné použít navlhčenou vatovou štětičku nebo sirku a klíště vyviklat.

Karel Dostál