Podobnou službu občanům nevylučuje do budoucna poskytovat ani ostravský Zdravotní ústav. Pokud si někdo najde klíště, měl by ho co nejrychleji odstranit, vložit do igelitového sáčku, který je součástí sady, a odeslat do českobudějovické laboratoře.

„Je zcela jedno, jestli je klíště živé, či mrtvé. Nesmí však být rozmáčknuté nebo spálené. Pro vyšetření je nejdůležitější jeho tělo (zadeček). V laboratoři pak zjistíme, zda je infikované, či nikoli, a výsledek můžeme zájemci sdělit buď telefonicky, nebo písemně,“ řekl redakci vedoucí výzkumu a vývoje Gen–Trendu Ladislav Burýšek s tím, že při pozitivním výsledku je pak nutná urychlená konzultace s lékařem pacienta.

Za sadu Tick-Test zaplatí zájemci zhruba sto korun, samotné vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Cena za vyšetření boreliózy je 519 korun, encefalitidy 678 korun při platbě převodem včetně DPH. Příplatek při zaslání výsledku na dobírku je 87 korun. Při napadení více klíšťaty najednou je vyšetření prováděno za cenu jednoho ze všech doručených klíšťat.

První příznaky obou chorob, které přenášejí infikovaná klíšťata, se podobají běžným virovým onemocněním, ale nemusejí se dostavit vůbec. Boreliózu přenáší zhruba každé dvacáté klíště, v ohniscích nákazy to může být až každé třetí. V Moravskoslezském kraji je nejvíce infikovaných klíšťat na Jesenicku, Bruntálsku, Opavsku a ve východních částech Ostravska. Vzhledem k teplé zimě a brzkému nástupu jara evidují letos hygienici mnohem více případů klíšťové encefalitidy a boreliózy než v minulých letech.

V prvním pololetí letošního roku evidoval Státní zdravotní ústav více než tisíc případů lymeské boreliózy a sedmdesát případů klíšťové encefalitidy, kterých ale v posledních týdnech výrazně přibylo, a to i v našem regionu.

 

Kam posílat vzorky? Parazitologie, Gen-Trend s. r. o. Dolní 2 SVÚ 370 04 České Budějovice tel.: 724 731 832 Nezapomeňte uvést: - zpáteční adresu - telefonní číslo nebo e-mail - lokalitu, kde jste klíště „chytili“ - při platbě převodem váš telefon jako variabilní symbol