Žena hospitalizovaná v Opavě je podle lékařů v ohrožení života. "I když se nám podaří její život zachránit, netušíme, jaké následky nemoc zanechá. Loni jsme tu měli pacienta, který následkem klíšťového zánětu mozku ochrnul na všechny čtyři končetiny. Po roční rehabilitaci už k nám sice přišel na kontrolu po svých, ale jeho léčba stále pokračuje," řekl listu primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel Celkem je v Opavě se stejnými problémy hospitalizováno 18 nemocných. Všichni mají společné to, že jejich nemoc způsobilo klíště.

Počet nakažených roste

Každý den podle lékaře počet přijatých roste až od dva. "Většinou jde o nákazu přenášenou klíšťaty, převážně o klíšťovou meningoencefalitidu. Ale máme tu i dva pacienty s podezřením na zánět mozkových blan způsobený boreliemi. Jde o jeden z těžších projevů lymeské boreliózy, což je další onemocnění přenášené klíšťaty," vysvětlil Kümpel. Dodal, že v devíti případech vyšetření prokázala klíšťový zánět mozkových blan. Většina pacientů opavské nemocnice se nakazila v podhůří Jeseníků. Zdravotní stav některých lidí je velmi vážný a lékaři zatím nemohou říci s jistotou, zda je vyléčí. Podobná situace je i v Ostravě. "Leží u nás pět pacientů s klíšťovým zánětem mozku," uvedl přednosta infekční kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě Luděk Rožnovský. "A dá se předpokládat, že v dalších dnech bude těchto pacientů přibývat," dodal lékař.

Lymeskou boreliózou onemocní každý rok v Moravskoslezském kraji stovky lidí, většina má ale lehčí projevy.

Lékaři jako účinnou ochranu proti klíšťové encefalitidě doporučují očkování.

Klíšťový zánět mozku postihne v regionu desítky lidí, což je zhruba stejně jako v celém Rakousku - tam nemoc díky očkování téměř vymizela.