„Účastním se asi třicet let. Když můžu …“ svěřoval se Jirka ze Šenova, velice nepřehlédnutelný svou arktickou koženou čapkou. Zimní táboření Klondyke – jak se akce nazývala – založili turisté z Horních Datyní pro všechny milovníky bílých dálek a nocí strávených za třeskutých mrazů u ohňů.

„Je kolem nuly a sněhu deset čísel. Ale pamatuji i minus patnáct,“ pokračoval Roman, horolezec z Brna s bohatými zkušenostmi a s pýchou na svou bivakovací výbavu. Táboření na Lipí nepovažoval za kdovíjaký extrém, vždyť také příští rok organizuje výstup na Pik Lenina, sedmitisícovku v pohoří Pamír.

Vyprošťování autobusu ve Starých Hamrech po vytrvalém sněžení, 11. prosince 2022.
Sněžení v MS kraji komplikovalo dopravu, v Beskydech hasiči vytahovali autobusy

Klondyke udělali organizátoři jako putovní a jeho místa se střídala vždy po deseti letech: Smrk, Travný, Ropice, Kalužné, Slavíč. Lipí mělo letos pátý ročník a účastníci k celodennímu programu uvedli, že hlavní je přežít! Jinak se hrálo a zpívalo, jedlo a pilo, někdo šel do nedaleké horské chaty do hospody.

„Baví mě když se zpívá, když hrajou kytary, když prská oheň, když je sníh, zima,“ nechala se slyšet pravidelná účastnice Lenka. Ta na Klondyke dorazila asi po dvacáté. Eva z Lysůvek se sice nemohla chlubit takovou frekvencí, zato ale s sebou vzala dcery – školačku Lilien a batole Eli zabalenou v sáňkách.

Dopravní situace v Ostravě-Porubě a okolí v neděli dopoledne, 11. prosince 2022.
Sněžení v MS kraji: Silničáři na Třinecku odvolali kalamitní stav, byl to omyl

Objevil se dokonce docela exotický host z tropického pacifického souostroví Tonga. „Lidi, alkohol, příroda,“ vypočítal Jay, co se mu na zimním táboření všechno líbilo. Jen, kdyby prý nebyla na něho příliš velká zima. Ta o sobě sice nedávala v sobotu 10. prosince moc vědět, ale v neděli o den později už udeřila silně a se sněžením.