„Normálně se to píše s krátkým a, ale my jsme se chtěli trochu odlišit,“ vysvětlil Milan Zakřevský. Klub vede v podstatě od počátku, tedy již sedm let. „Začalo to víceméně náhodně. Byli jsme taková parta lidí, která vyvíjela nějaké aktivity, a v PZKO nás poprosili, ať jdeme udělat vánoční scénku na Mikuláše. Tam byl první impulz. V lednu 2004 jsme sepsali první zřizovací listinu,“ uvedl Zakřevský.

Nápady postupem času realizujeme

Druhým spoluzakladatelem byl Dariusz Kaszper. Klub zábavy a sportu Záolší pak ještě dlouho fungoval jako neformální skupina lidí, avšak od února 2006 je občanským sdružením. Sdružuje 14 členů a mnoho dobrovolníků. „Máme nespočet nápadů, které postupem času realizujeme,“ říká Zakřevský s tím, že hlavní náplní je starat se o zábavu, kulturu, sport a všeobecné dění v obci.

Klub pořádá sportovní odpoledne, fotbalové a nohejbalové turnaje, taneční večery, zábavy s bohatým programem, country večery, udržuje různé místní tradice, organizuje ekoakce, navíc se různě vypomáhá obci.

Zakřevský pracuje už osm let na vendryňském úřadu jako správce obecního majetku. Má tak velmi blízko k vedení obce. „Výhoda to je,“ poznamenal. Zaolší má asi 800 obyvatel a šéf klubu si tuto lokalitu v sousedství Karpentné nemůže vynachválit.

V areálu odpracovali více než 1700 hodin

„Je to strašně charismatická dědina. Ta atmosféra je tady přátelská, možná ještě lépe to vystihuje slovo komorní. Teď se tu hodně staví, Zaolší se říká Florida Vendryně. Ti, kteří se sem stěhují, se strašně rychle adaptují. I mezi nimi je hodně dobrovolníků a sponzorů. Tady se fakt každý s každým zná. Na akcích si mezi sebou domlouvají dokonce i kšefty, tak je to nejlepší,“ pravil.

Zdůraznil, že právě díky desítkám dobrovolníkům se podařilo dokončit výstavbu hřišť na plážový volejbal a minikopanou ve stanoveném termínu, byť jim v posledních týdnech nepřálo počasí. V areálu odpracovali více než 1700 hodin. Při slavnostním ukončení projektu, na který klub získal grant ve výši 200 tisíc korun, řada místních lidí jejich obětavost chválila. „Dík patří všem. Člověk je strašně rád, ta zpětná vazba je důležitá. „Své“ dobrovolníky chválím všude možně, pokud to tak mohu říct,“ smál se Zakřevský.

Poznamenal, že kultura a sport na Zaolší fungují víceméně samostatně, i když největší akce se odehrávají přeci přímo v centru Vendryně. Společně s kolegy se už na podzim chystá na další projekt. Týká se místní mateřské školy. „Celý ten areál se od základů změní,“ slibuje.