Na vrchol Kněhyně v Národní přírodní rezervaci (NPR) Kněhyně – Čertův mlýn nevede značená turistická stezka už delší dobu.

„Je to jediná z nejvyšších beskydských hor, kde má příroda přednost před lidmi. Důvod je jednoduchý. Je například domovem vzácných druhů ptáků, jako je jeřábek lesní či puštík bělavý. Je to i jedno z posledních míst s podmínkami vhodnými pro život kriticky ohroženého tetřeva hlušce. Všichni uvedení ptáci jsou velmi citliví na rušení. Nachází se tady trvalý biotop vlka i rysa ostrovida,“ popisuje Jiří Lehký z Agentury ochrany přírody a krajiny, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy.

Obec Morávka.
Saint-Tropez vyměnili za obec v Beskydech. Jak místní snášejí přetlak rekreantů

Kněhyně je součástí národní přírodní rezervace, což je podle české legislativy nejvýznačnější kategorie ochrany území. „Přesto však marně žádáme, aby ji veřejnost vyškrtla natrvalo ze svých plánů,“ říká Jiří Lehký. V zimě to jsou zejména skialpinisté porušující svými výstupy a sjezdy jak zákon o ochraně přírody, tak lesní zákon. Ale i mimo zimní sezonu mnozí nedbají na pečlivé značení, informačních tabule či instalované zábrany a neodrazuje je ani automatické počítání osob na zrušené stezce.

„Naši strážci tady už nedbají na výmluvy,“ upozorňuje Lehký s tím, že za výšlap na vrchol Kněhyně hrozí pokuta od jednoho do deseti tisíc korun. Skupinovou či dokonce organizovanou turistiku mohou ochránci postihnout výrazněji ve správním řízení. Stejně podmínky platí například na Petrových kamenech v Jeseníkách, kde je stráž dakeko častěji a jedná nekompromisně.

Obnova tetřeví populace

Kvůli obnově tetřeví populace nevedou více než dva roky značky ani na beskydský Travný (1204 metrů nad mořem), byť se vyjít dá po cestě vedoucí mimo hranice rezervace. I tady jsou narušiteli skialpinisté či motorkáři na terénních strojích. „Jinak tu šla návštěvnost rozhodně dolů,“ poznamenal ochranář Jiří Lehký.

Lesy ČR v Beskydech vypustili 14 tetřevů, 3. října 2022, Řepčonce obec Krásná.
VIDEO: V Beskydech bojují za tetřevy v přírodě, při vypouštění nikdo nesmí být

Jeho kolega z agentury Jaroslav Műller podotkl, že v Beskydech nejsou nelegální návštěvností ohroženy samotné rezervace, nýbrž právě flóra i fauna.

„Plašení netopýrů, trhaní a vyrývání orchidejí na loukách. Prakticky každá nepovolená činnost vede nebo může chráněným druhům ubližovat,“ zmínil. Pro špatné příklady se není třeba vydávat daleko od Ostravy.

Okolí Čertova mlýna a Kněhyně nabízí pro turisty neokoukanou přírodu a skalní útvary i rarity.
Kam na výlet? Pověstmi obestřený Čertův mlýn v Beskydech je pátý nejvyšší vrchol

„Napadá mne mimo jiné Poodří – národní přírodní rezervace Polanská niva, přírodní rezervace Kotvice a podobně. Tam bývají na jaře nájezdy lidí, kteří trhají i vyrývají sněženky a ohrožují vzácné druhy,“ dodává Jaroslav Műller.