„Jsem tady poprvé. Bylo to lehčí, než jsem čekal,“ tvrdil devítiletý David Martynek, který vyluštěné úlohy odevzdal s velkým předstihem. Přesto jednu z kategorií vyhrál.

„Využil jen půl času,“ podivila se knihovnice Hedvika Onderková. Soutěžilo se ve dvou jazycích, křížovky a logické úlohy v češtině vytvořil třinecký nadšenec Jaroslav Valkus. „Dostal jsem se k tomu už jako dítě, rodiče i sourozenci luštili křížovky,“ řekl jednapadesátiletý Valkus.

Doufá, že někteří soutěžící si časem najdou cestu do českotěšínského kroužku Hutníček, v němž se luštitelé scházejí. „Děláme si své sestavy, které jsou originální,“ potvrdila Hedvika Onderková. „Do knihovny to patří, je to oživení a zpestření její činnosti,“ dodala.

U šesťáků a sedmáků v polském jazyce došlo ke kuriózní situaci – na prvních a druhých místech se sešly vždy dvojice dětí, takže musely dostat ještě jednu hádanku. „Kdo dřív odpověděl, ten se stal vítězem,“ vysvětlila Onderková.

„Nejvíc mi dalo zabrat sudoku, ale moc těžké to nebylo. Luštím i ve volném čase,“ pravila další vítězka Adéla Chýlková. „Sudoku je staré minimálně třicet let. Kdysi to vycházelo v jednom časopise, akorát se to jmenovalo jinak. Latinské čtverce,“ poznamenal Jaroslav Valkus. V soutěži dospělých dominovala Anna Nagyová, která byla nejlepší v obou jazycích.

Jaroslav Valkus se svému koníčku věnuje desítky let. Může tedy porovnávat i úroveň časopisů, které křížovkáři kupují. „Kdysi jich nebylo tolik, ale o to byly kvalitnější. Teď je křížovkářských časopisů opravdu hodně, bohužel kvalita někdy pokulhává,“ pravil Valkus. Prozradil, že kdysi ho zajímaly právě křížovky, v poslední době ale preferuje hádanky.

„Těch je přes sto odrůd – například přesmyčky, sloučenky, vsuvky, záměnky,“ naznačil. U hádanek Valkus v loňském roce dosáhl mistrovské třídy jako řešitel. A rád se jim věnuje i jako autor.

KŘÍŽOVKY V JAZYCE ČESKÉM

Křížovky 4. – 5. třída
1. Robin Krček
2. David Martynek

Křížovky 6. – 7. třída
1. Adéla Chýlková
2. Denisa Baronová
3. Karolina Teofilová
4. Michal Bocek
5. Anna Kufová
6. Magda Suchanek
7. Veronika Martynková
8. Simona Fiksková
9. Lenka Martausová

Křížovky 8. – 9. třída
1. Anna Onderková
2. Tereza Teofilová
3. Jaroslav Kotek
4. Natalia Suszková

Křížovky – dospělí
1. Anna Nagyová
2. Libor Lasota
3. Maryla Hlávka- Kraina

KŘÍŽOVKY V JAZYCE POLSKÉM

Křížovky 4. – 5. třída
1. David Martynek
2. Ewa Onderková
3. Julia Wacławek

Křížovky 6. – 7. třída
1. Karolina Teofilová
2. Michal Bocek
3. Denisa Baronová
4. Veronika Martynková
5. Magda Suchanek

Křížovky 8. – 9. třída
1. Tereza Teofilová
2. Anna Onderková
3. Natalia Suszková

Křížovky – dospělí
1. Anna Nagyová
2. Maryla Hlávka – Kraina
3. Karel Kufa
4. Anna Pindorová