„My jsme se do soutěže přihlásili poprvé, a proto jako pro nováčka v tomto pomyslném klání je to rozhodně velký úspěch, který svědčí o tom, že v Ostravici jdeme správnou cestou. Tím pádem jsme byli zařazeni do celorepublikového kola soutěže Knihovna roku 2012," sdělil své bezprostřední dojmy ostravický starosta Miroslav Mališ s tím, že moderní informační centrum, knihovnu a galerii pro veřejnost otevřeli v roce 2009. Počátkem září do obce přijela republikové komise, která objížděla třináct krajských knihoven.

„Jednalo se o třináct knihoven venkovského typu. Členové komise zhodnotili veškerou činnost, náplň, aktuálnost a informační systémy. Následovalo vyhodnocení, které nebylo dopředu známo. Výsledek byl oznámen až v budově pražského Rudolfina za přítomnosti ministryně kultury Aleny Hanákové. Obsadili jsme druhé a třetí místo, což nás samozřejmě moc potěšilo," hodnotil starosta Miroslav Mališ, jenž doplnil, že obec má 2 459 obyvatel, 1 300 rekreačních chat a 1300 lůžek.

Knihovna v Ostravici získala ocenění. Ostravický starosta Miroslav Mališ a vedoucí knihovny Martina Klímková ho považují za velký úspěch.

Rovněž vedoucí knihovny, galerie a turisticko-informačního centra v Ostravici Martina Klímková si myslí, že v takové konkurenci se jednalo o velký úspěch. „Je to nejvyšší ocenění naší práce. Naše knihovna má 301 čtenářů, kterým můžeme nabídnout 9 756 knih. Máme knihy pro děti i dospělé. Dostáváme i knihy z regionálního fondu, které nejdou z finančních prostředků obce. Nárůst čtenářů máme přes letní prázdniny, kdy je v obci více chatařů. Tím, že máme knihovnu zároveň spojenou s turisticko-informačním centrem, tak si u nás mohou půjčit za symbolickou pětikorunu knihy i turisté, když tady jsou na delší pobyt," řekla Martina Klímková, která se zamyslela nad tím, čím ostatní knihovny porazili.

„Podle mě je to tím, že máme knihovnu spojenou s galerií a turisticko-informačním centrem pod jednou střechou. Spolupracujeme také s ostravickým klubem seniorů, když pořádají nějakou akci. Pořádáme tady také akce pro děti," sdělila Martina Klímková.

I samotným čtenářům udělalo ocenění velkou radost. „Jsem ráda, že byla naše knihovna tak úspěšná, tu cenu jí samozřejmě přeji. Osobně do knihovny chodím pravidelně. Průměrně se mi podaří za dva měsíce přečíst klidně až šest knížek," dodala závěrem Jana Kalužová z Ostravice.