„Těch akcí teď bude spousta, ale březen spíše pojmeme jako Měsíc knihy. Internet už nechceme moc propagovat, děti stále častěji začínají hrát hry,“ řekla v pátek redakci Jarmila Petříčková, vedoucí knihovny v Bystřici nad Olší. Ta má dlouhodobě necelých osm set čtenářů. „Bohužel se ale snižuje právě počet výpůjček u dětí,“ dodala. Na konci loňského roku knihovna dostala dva počítače, takže celkem jich má čtyři. Nejbližší akce, kterou knihovna připravila, se koná už ve čtvrtek 6. března. Beseda s Petrem Kantorem začne v 17 hodin v přednáškovém sále základní školy, která s knihovnou sousedí. Ponese název Japonské inspirace. „V rámci besedy si budou moci návštěvníci prohlédnout i výstavu japonských artefaktů,“ přiblížila Petříčková. Oblíbené pasování prvňáčků se v Bystřici koná 19. března.

V sousedním Nýdku slouží knihovna 169 čtenářům. Polovinu tvoří děti či studenti. Nýdek na sebe před časem upozornil nominací na titul Knihovna roku 2005. Obětavost místních knihovnic ocenil tehdejší ministr kultury Vítězslav Jandák. Moderní knihovně udělil čestné uznání za rozvíjení aktivit pro obyvatele příhraničního regionu. „Byl to hezký pocit. Brala jsem to i jako ocenění mé práce,“ řekla tehdy redakci nýdecká knihovnice Helena Szymeczková, jež v oboru pracuje neuvěřitelných 47 let. Dlouho působila i v sousední Bystřici. Nyní je už v důchodu, ale rozhodla se, že svůj koníček neopustí. Nejhorší období prožívala před osmi lety lety, kdy knihovně v Nýdku hrozilo uzavření. V obci však naštěstí zůstala.

Knihovna vŘepištích nabízí svým návštěvníkům mimo tradičních knih a další programy. Tradicí se staly výstavy nebo besedy se zajímavými lidmi. Program vřepišťské knihovně bývá velice pestrý. „Během roku zde pořádáme devět výstav a také čtyři besedy,“ prozradila knihovnice Marika Zajíčková. Vminulém týdnu si tak přítomní mohli vyslechnout besedu snázvem Idioti na plavbě kolem světa, na které přednášel Vladimír Šimek. „Tyto doprovodné programy bývají od podzimu do jarních měsíců, protože během léta je celková návštěvnost knihovny menší, lidé jsou raději na zahrádkách,“ doplnila Zajíčková. Stěmito programy začala knihovna, která spadá pod knihovnu ve Vratimově, před šesti roky. „Začátky těchto akcí se datují kroku 2002 a mezi lidmi si získaly svou oblibu,“ doplnila Zajíčková. Vsoučasné době je vŘepištích kvidění výstava Požární ochrana očima dětí. Jedná se o práce dětí místní mateřské a základní školy i práce mladých hasičů. Samotná výstava potrvá do 28. března.

V Raškovicích, v obci s přibližně 1700 obyvateli do knihovny dochází přes dvě stě čtenářů, kteří navštíví místní knihovnu přibližně 1500 krát do roka a půjčí si tu téměř deset tisíc knih a časopisů ročně. Knihovna odebírá okolo deseti titulů časopisů a ročně tu přibude téměř dvě stovky nových knih. Čtenáři, ale i ostatní návštěvníci z řad veřejnosti tady mohou použít počítač s internetem a dokumenty si i vytisknout nebo zkopírovat. V samotné knihovně i v Malé galerii a v místní národopisné expozici Památníku Raškovic také několikrát ročně probíhají vzdělávací programy zaměřené nejen na literaturu, ale také na oživení tradiční lidové kultury a výstavy uměleckých děl, fotografií, dětských a studentských prací a zajímavostí. „Výstavy tvoří originální součást kulturně výchovné činnosti,“ konstatovala vedoucí knihovny Marie Zemanová.

MAREK CHOLEWA, JANA RUMIANOVÁ