Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny nyní mají těžkou konkurenci

Region - O březnu se vždy mluvívalo jako o měsíci knihy. I když se už tomuto rčení moc velký význam nepřikládá, v knihovnách či knihkupectvích to je jinak. Netvrdím, že se na tento měsíc knihovníci nějak specializují, ale nějaké akce pro čtenáře vždy připraví, ač tomu tak bývá většinou po většinu roku.

10.3.2013
SDÍLEJ:

V knihovně v Mostech u Jablunkova si na konci ledna opět napsali oblíbený diktát. Akce se letos konala už popáté. Diktát si napsala i Hedvika Onderková (v popředí).Foto: Deník/Marek Cholewa

Internet je ale v dnešní době velikou konkurencí, přesto knížky své kouzlo neztrácejí a je na pracovnicích knihoven, aby o tom přesvědčili veřejnost. Proto se v knihovnách snaží přilákat lidi nejenom, aby si chodívali půjčovat knihy, ale připravují i další akce, jako jsou besedy či výstavy. Dnes si na této straně chceme v uvozovkách připomenout, že březen a knihy jsou v určitém spojení. Ale hlavně vám chceme přiblížit některé z knihoven v našem regionu. (mach)

Pestrý program i v Mostech

Mosty u Jablunkova (lew) – V nejbližších týdnech pořádají zajímavé akce i v Místní knihovně Mosty u Jablunkova, která eviduje na pět set čtenářů.

Mostecká knihovnice Hedvika Onderková připomněla, že Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR už počtvrté vyhlásil březen jako měsíc čtenářů. „V centru zájmu je tedy čtenář a čtení, aktivní uživatel knihovny, ale i ten, který v knihovně nikdy nebyl. Zatím nebyl. Přejeme si, aby akce, které připravujeme na březen a duben, oslovily nejen čtenáře, ale i širokou veřejnost," říká. Vše odstartovalo 1. března besedou o nebezpečí, které hrozí dětem na internetu.

„V úterý 12. března v 15.30 hodin zveme do knihovny všechny, kteří se rádi seznámí s jednou z nejstarších grafických technik. Budou probíhat dílny na tiskařském lisu. Každý návštěvník se v dílnách pod názvem Tisk z výšky aktivně zapojí do výroby matric, vyzkouší si samotný tisk a domů si může odnést vlastnoručně natištěné přání, pozvánku, upomínkový list či jiný tisk," zdůraznila knihovnice. Dodala, že mostecká knihovna zve i k účasti v regionální výtvarně-literární soutěži, vyhlášené k 80. narozeninám Koziołka Matołka – Kozlíka Poplety. Zapojit se mohou všichni bez rozdílu věku. Účastníci výtvarné části mají ztvárnit příběhy Kozlíka libovolnou technikou, v literární kategorii je úkolem napsání narozeninového přání pro oslavence čtyřverším. „Termín odevzdání prací končí 3. dubna," uvedla Hedvika Onderková.

První zmínky o Místní knihovně v Mostech u Jablunkova jsou z roku 1949. „Knihovní fond v té době byl budován hlavně z darů. Původně byla místní knihovna rozdělena na knihovnu polskou a českou. Tyto knihovny sídlily každá v jiné budově," říká Hedvika Onderková. Do roku 1997 sídlilo české oddělení místní knihovny v budově staré školy a polské oddělení v budově pošty. Pro nevyhovující podmínky byla knihovna přestěhována do budovy pošty, české a polské oddělení se sloučily a v této budově sídlí dodnes. „V roce 2009 došlo k rozšíření – knihovna získala nově zrekonstruované prostory, kde se nyní nachází část knižního fondu, přednáškový sál a nové toalety pro uživatele," připomněla Hedvika Onderková. Mostecká knihovna měla loni 495 čtenářů. „Setkání, besed, akcí menších a větších je za rok kolem tří desítek," uvedla.

Březen v Třinci: řada akcí

Třinec (lew) – Městská knihovna Třinec je po přestěhování v provizorních prostorách – veřejnosti se otevřely v pondělí 4. března v Beskydské ulici. To jí ale nebrání, aby na různých místech pořádala i březnu zajímavé akce pro všechny věkové kategorie.

Třineckou knihovnu v Lidické ulici nyní čeká velká rekonstrukce. V sobotu 23. února se se starou budovou rozloučili čtenáři – dokonce mohli vyzdobit její stěny. Do malování se zapojili i rodiče.

Třineckou knihovnu v Lidické ulici nyní čeká velká rekonstrukce. V sobotu 23. února se se starou budovou rozloučili čtenáři – dokonce mohli vyzdobit její stěny. Do malování se zapojili i rodiče. foto: MAREK CHOLEWA

Uvedla to minulý týden Regina Szpyrcová, která je mediální zástupkyní třinecké knihovny. Připravena je například fotografická výstava Tibeto – barmské naděje, která se koná od 12. do 23. března v Galerii města Třince. Půjde o doprovodnou výstavu k festivalu JEDEN SVĚT 2013. V úterý 12. března od 16 hodin proběhne přednáška Nenechte svou hlavu zahálet, a to ve staré budově městské knihovny v Lidické ulici. Klub pro rodiny s dětmi MRKni se sejde ve středu 13. března od 16 do 18 hodin ve 3. patře obchodní akademie TRIA v Beskydské ulici. Bude to tedy první setkání klubu MRKni v „nové" knihovně.

Připraven je také Literární večer s Janem Těsnohlídkem mladším – koná se v pátek 15. března od 17 hodin v Galerii města Třince (KD Trisia). Na stejném místě se uskuteční rovněž výstava s názvem Pocta Václavu Štývarovi, zájemci mohou přijít od 26. března do 19. dubna. Knihovna se zároveň chystá na filmový festival Expediční kamera – proběhne v pátek 29. března v 16 hodin ve staré budově v Lidické ulici. Návštěvníky čeká promítání českých i zahraničních dokumentárních filmů o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Tento festival probíhá ve více než 150 městech.

Březen bude hodně bohatý

Frýdek-Místek  (gapa) – Také Městská knihovna Frýdek-Místek se letos připojí k celostátní akci Březen – měsíc čtenářů.
„Březen – měsíc čtenářů spolu s podzimním Týdnem knihoven lze zařadit mezi klíčové akce českého knihovnictví. Mottem letošního ročníku je S námi jen all inclusive," informoval Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel knihovny ve Frýdku-Místku. „V tomto roce se knihovny zaměří zejména na oceňování nejlepších čtenářů, z nichž vyberou svého „čtenáře roku".

Dalším z cílů je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani," dodal s tím, že měsíc březen bude pro čtenáře vskutku bohatý. „Připravili jsme řadu akcí, kurzů i výhodných nabídek. V knihovně v Jiráskově ulici se mohou lidé v pátek 22. března od 17 hodin zúčastnit slavnostního vyhodnocení 20. ročníku literární soutěže „Můj svět". U příležitosti tohoto jubilea bude představena publikace, kterou knihovna vydá, a to výběr básní účastníků této soutěže," upřesnil ředitel. V místecké pobočce pak budou mít zájemci možnost v rozličných termínech navštívit kurz trénování paměti.

„Této problematice se bude rovněž věnovat workshop, a to v rámci Národního týdne trénování paměti," doplnil Tomáš Benedikt Zbranek. Měsíc březen bude rovněž ve znamení zvýhodněných registrací pro nové čtenáře či amnestie na výpůjčky, kdy hříšníci překročili standardní výpůjční lhůtu knih. Lidé budou například moci využít také zvýhodněného internetu. Přehled všech akcí lze najít na webových stránkách knihovny www.mkmistek.cz.

Březnový program

11. až 15. března – jarní výtvarná dílna – nejen malování, kreslení, ale také luštění křížovek a plnění úkolů v průběhu půjčování (11. ZŠ)

úterý 12. března od 14 hodin – workshop o trénování paměti v rámci Národního týdne trénování paměti (průběžná akce se koná v knihovně Místek, oddělení beletrie)

středa 20. března v 17 hodin – Na skok do… (další z pravidelného cyklu o cizincích, kteří žijí v České republice) – knihovna Frýdek, Jiráskova 506

pátek 22. března v 17 hodin – slavnostní vyhodnocení 20. ročníku literární soutěže „Můj svět" – knihovna Frýdek, Jiráskova 506

pondělí 25. března – odpoledne v pravěku – soutěžní odpoledne od 12 do 16.30, knihovna Frýdek

úterý 26. března – čtení je zábava – úterní odpoledne pro družiny 7. ZŠ a 4. ZŠ – dramatické čtení: Už se nebojím tmy, knihovna Místek

V novém jsou již tři roky

Žabeň (mach) – V Žabni fungují nové prostory knihovny od prosince 2009, které vznikly v rámci rekonstrukce kulturního domu, kterou si vyžádal neutěšený stav původní pultové střechy nad kulturním domem a restaurací.

Snímek zachycuje otevření nových prostor knihovny v Žabni na sklonku roku 2009.

Snímek zachycuje otevření nových prostor knihovny v Žabni na sklonku roku 2009. foto: TOMÁŠ MACHÁLEK

Jelikož nebylo v silách obce tuto finančně náročnou investici zvládnout, využila možnosti a požádala o dotaci. Výsledkem snažení byla výše dotace ve výši 92,5 procenta. Rozdíl mezi přiznanou dotací a konečnou cenou díla, který činí asi 1,5 milionu korun, uhradila obec z vlastních prostředků. Práce na kulturním domě spočívaly v rekonstrukci zastřešení společenského sálu, rekonstrukci zastřešení nad restaurací, dostavbou druhého nadzemního podlaží nad restaurací a stavbou terasy, přičemž posledně jmenovaná není součástí dotace, neboť nemá nic společného s knihovnou. Celá akce byla v Žabni pořízena nákladem 6,5 milionu korun. Nyní již pilně slouží veřejnosti.

V knihovně nechybí ani doprovodné akce, například je zde do 3. dubna výstava nazvaná Má vlast cestami proměn. Jedná se o putovní výstavu plakátů z našich vesnic a měst. Na pondělí 11. března v 17 hodin pak v knihovně bude beseda s Arnoštem Vašíčkem nazvaná Záhady tichomoří. Nevysvětlitelné archeologické nálezy, podivné úkazy a paranormální jevy naznačují, že minulost naší planety je daleko tajemnější než si vůbec dovedeme představit. Arnošt Vašíček představí nejzajímavější objevy ze svých cest, tentokrát především z Velikonočního ostrova, Austrálie a řady tichomořských ostrovů. Vstup je zdarma.
Knihovna je veřejnosti otevřena vždy v pondělí a středu v době od 13.30 do 17.30 hodin.

Knihovna pořádá různé akce

Dobrá (sru) – Historie knihovny v Dobré sahá až do roku 1899, kdy byl 29. června v obci založen místní odbor Matice osvěty lidové, při kterém vznikla také knihovna.

Knihovna v Dobré se pravidelně zapojuje do akce Noc s Andersenem.

Koncem roku 1899 měla 150 knih vázaných a šestnáct nevázaných. „Čtenářů bylo tehdy 102, z nich tři rolníci, deset chalupníků, několik komorníků, nejvíce četlo mladší dělnictvo. Žádány byly knihy zábavné, přečteno bylo 1 176 knih. Čistého jmění měla knihovna 40 korun a 32 haléřů. Jako samostatná příspěvková organizace vznikla knihovna 1. ledna 1993 – po rozpadu celookresního centralizovaného knihovního systému," zabrousila do historie ředitelka knihovny v Dobré Marie Mališová. Jak dále dodala, v současné době funguje doberská knihovna jako regionální knihovna pro obce Dobrá, Dobratice, Horní Domaslavice, Nošovice, Pazdernou, Soběšovice, Vojkovice a Žermanice. Celkový fond je 43 600 svazků, z toho je v Dobré přibližně 20 000 knih.

„V knihovnách našeho regionu je registrováno 816 čtenářů, místní knihovna v Dobré zajišťuje služby pro 506 z nich," dodala Marie Mališová s tím, že na letošní akci „Březen měsíc čtenářů" připravili pro nové čtenáře registraci zdarma. „Dále pro děti ve školách informační lekce, které budou zaměřeny na práci s knihovnickými databázemi a katalogy. Pro veřejnost chystáme na 15. března akci Čaj o páté, což bude posezení při dobrém čaji s odborníkem na zdravou výživu, které bude spojeno s ochutnávkou čajů. Připravujeme také reorganizaci prostor knihovny v Dobré, aby nabízený knihovní fond byl pro čtenáře přehlednější a lépe přístupný i v našich velmi omezených prostorách," plánovala Marie Mališová. I letos se zdejší knihovna už podeváté zapojí do mezinárodní akce Noc s Andersenem. „Na letošní ročník pro děti připravíme bojovou hru Po stopách Čtyřlístku a výtvarnou dílnu, v níž si děti samy ozdobí trička novým logem knihovny a vyrobí si ozdobné předměty – například zapichovátka do květináčů nebo kolíčky s jarní tématikou. Součástí večera bude čtení pohádek a luštění tematických křížovek," upřesnila Marie Mališová. Knihovna v Dobré ročně odebírá 144 titulů časopisů, z toho v Dobré 63. V roce 2012 nakoupila 1540 nových knih, z toho pro Dobrou 835 svazků.

Pořádají výstavu i besedu

Řepiště (mach) – Knihovna v Řepištích je do 29. března místem výstavy nazvané Revitalizace brownfields v Moravskoslezském kraji.

Zároveň se zde v pátek 15. března v 17 hodin uskuteční beseda s autorem řady knih o tajemnu a televizních seriálů Ďáblova lest, Strážce duší a Planeta záhad Arnoštem Vašíčkem s názvem Fantastické záhady. Vstup je zdarma. Půjčovní doba knihovny je v úterý od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin a v pátek od 9 do 12 hodin a od 13 do 15.30 hodin.

Lidé do knihovny docházejí

Kozlovice (mach) – Kozlovická knihovna zveřejnila na obecních stránkách statistiky za loňský rok.

Knihovna zaznamenala celkem 4 339 návštěvníků. Počet vypůjčených knih byl 11 581, vypůjčených periodik bylo 1 655. U knih bylo dospělým lidem půjčeno 7 710 titulů, u dětí to čítalo 3 871 kusů.

Autor: Redakce

10.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Fotbalový pažit v Řepištích je na sobotní televizní utkání připraven.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Policisté rozpletli případ, kdy řidič ujel od těžké nehody

Vážnou nehodu, která skončila nárazem vozidla do vzrostlého stromu, vyšetřují frýdecko-místečtí policisté. Událost se odehrála v září u hřbitova ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení