Dlouhodobě nejsilnější strana ve Frýdku-Místku ČSSD bude mít silnou konkurenci. Magistrát zaregistroval do komunálních voleb v největším okresním městě kandidátní listiny celkem jedenácti subjektů.

Stejný počet jich kandidoval ve Frýdku-Místku i před čtyřmi lety. Hned pět stran či hnutí se však na volebních lístcích ve volbách do zastupitelstva objeví nově. I podle celostátních preferencí se z nich velké šance dávají hnutí ANO 2011, které ve Frýdku- -Místku povede manažer Radim Vrbata.

O hlasy voličů usiluje i hnutí Naše Město F-M, za které kandiduje několik bývalých členů Věcí veřejných. Do boje o zastupitelská křesla vyrukuje na kandidátce s bývalým ministrem vnitra Martinem Pecinou hnutí Občané spolu. Do zastupitelstva nově chtějí také Frýdečané a Místečané a Koruna Česká monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. Několik mandátů v zastupitelstvu tradičně získávají Nezávislí.

Sociální demokraté postavili do čela kandidátky dosluhující senátorku a bývalou primátorku Evu Richtrovou. Na vrchních pozicích ČSSD jsou tři trestně stíhaní politici, včetně primátora Michala Pobuckého, všichni ale svou vinu odmítají. O svých lídrech mají jasno i další tradiční strany. Čelo kandidátky občanských demokratů obsadí hlavně nová jména, jedničkou bude šéf okresní ODS Pavel Mlýnek. Kandidátku TOP 09 stejně jako před čtyřmi lety povede Martin Špetla, lídra nemění ani KDU--ČSL v čele stane Libor Koval. Jedničkou v komunálních volbách za KSČM zůstává i letos Ivan Vrba.

V Třinci jde do komunálních voleb devět subjektů. Před čtyřmi lety jich bylo dokonce jedenáct, a tak lze říci, že dostat se do zastupitelstva bude „čistě matematicky" o něco snazší než v roce 2010. Vítězství obhajuje ČSSD, která před čtyřmi lety získala téměř 23 procent hlasů a osm z třiatřiceti mandátů, avšak skončila v opozici. Lídrem sociálních demokratů je Jan Větěch.

V Třinci v uplynulých letech vládla středopravá koalice, kterou vytvořilo pět subjektů. Zisk sedmi mandátů obhajuje SNK Osobnosti pro Třinec kandidátku opět povede Věra Palkovská, která je starostkou od roku 2006. Osobnosti před čtyřmi lety volilo 18 procent lidí. Třinecká volba 2010, která při posledních volbách získala bezmála 9 procent hlasů, letos nekandiduje. Jedničkou kandidátky ODS, která před čtyřmi lety dostala 8 procent hlasů (3 mandáty), je nově Josef Alexander Matera. KDU-ČSL vede do komunálních voleb Michael Trojka, lidovci budou obhajovat šestiprocentní zisk a dva mandáty. V čele kandidátky TOP 09, která obhajuje jeden mandát, je Jana Kantorová. KSČM volilo v roce 2010 bezmála 11 procent lidí, její čtyři zástupci ale ve vedení města nejsou.

Letos je lídrem komunistů Gustav Pilch. V Třinci jdou do komunálních voleb i tři „nové" subjekty: Společně pro Třinec (lídr Radim Přeček), Soužití Wspólnota (de facto obhajuje zisk 11 procent sdružení Coexistentia, lídrem je Zbigniew Chodura) a Úsvit přímé demokracie (Dagmar Dudková). Před čtyřmi lety přišlo ke komunálním volbám v Třinci 38 procent lidí.