Na novorozeneckém oddělení frýdecké nemocnice oddělení pracuje certifikovaná laktační poradkyně Milada Vojkovská, která poskytuje konzultační a poradenskou činnost pro kojící ženy i pro zdravotníky. Laktační poradnu maminky najdou ve čtvrtém patře budovy D frýdecko-místecké nemocnice. Objednání předem není nutné. První konzultaci maminky mají zdarma a každá následná stojí 60 korun, konzultace není časově omezena.

Konzultace s laktační poradkyní mohou být zajímavé především pro čerstvé maminky, které stále bojují s kojením. „Setkáváme se s tím, že maminky se před porodem snaží získat co nejvíce informací o kojení, ale v praxi je pak neumí aplikovat a nevědí si rady. Potřebují radu třeba proto, že na obrázku všechno vypadá snadně, ale jen špatně pochopená poloha dítěte u kojení může způsobit, že kojenec z prsu matky nechce pít,“ pověděla lékařka novorozeneckého oddělení frýdecké nemocnice Sylva Gistingerová.

V přístupu ke kojení dodržuje novorozenecké oddělení frýdecké nemocnice několik důležitých bodů. O výhodách a způsobech kojení například informuje ženy ještě v době jejich těhotenství. Matkám je pak umožněno zahájit kojení už do půl hodiny po porodu. Zdravotníci matkám ukáží a vysvětlí také způsob kojení a udržení laktace i v případě, kdy jsou odděleny od svých dětí. V porodnici není novorozencům podávána žádná jiná výživa kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů. Matkám a dětem je umožněno zůstat spolu na pokojích zvaných rooming-in 24 hodin denně. Kojení je podporováno podle potřeb dítěte, nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu. Kojeným novorozencům se nepodávají žádné dudlíky a šidítka.

Maminky by kojení svých dětí neměly podceňovat. Děti by podle odborníků měly být plně a bez přikrmování kojeny po dobu šesti měsíců prvního roku života. Ještě před několika lety odborníci doporučovali celkovou dobu kojení i s příkrmem po dobu prvního roku života dítěte, dnes doporučují dva roky. Kojené děti mají nižší výskyt některých onemocnění, jako například infekcí, v pozdějším věku tolik netrpí alergiemi a podobně. Kojení má navíc pozitivní vliv na vytváření vztahu mezi matkou a dítětem a považuje se za prospěšné i pro zdraví matky.

Dětské oddělení frýdecké nemocnice si v rámci České republiky stabilně drží přední příčku v procentu plně kojených novorozenců, z porodnice odchází až 97 procent plně kojených dětí. „Maminky někdy po porodu začnou úspěšně kojit, ale po odchodu z porodnice po krátkém čase s kojením přestanou. Zbytečně se obávají, že mateřské mléko dítěti nestačí nebo dají na neodborné rady z okolí a začnou zbytečně brzy dítě dokrmovat,“ upozornila primářka dětského oddělení frýdecké nemocnice Ivana Röschlová. Lékaři se proto zaměřují na to, aby matky v regionu zbytečně nepřestaly děti kojit už v prvních měsících jejich života.