Právě ty totiž nejčastěji končí v popelnici, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou. Celkem 14 nových kontejnerů obyvatelé Frýdku-Místku najdou především v nejhustěji zalidněných částech města. Jeden zcela nový kontejner umístěný u Ještěra na Frýdlantské ulici v květnu vinou vandalů již dokonce ohořel.
Do červených kontejnerů mohou lidé vyhazovat malá elektrozařízení, například klávesnice, kalkulačky, mobilní telefony nebo elektrické hračky. Rozměr otvoru pro vhození je 30 krát 50 centimetrů, což odpovídá standardní velikosti počítače. Právě vyjmenovaná elektrozařízení končí v popelnici mnohem častěji než větší druhy elektroodpadu. „Z našeho průzkumu vyplývá, že lidé považují tradiční sběrná místa, jako jsou například sběrné dvory, za příliš vzdálená. V důsledku pak do nich odmítají nosit elektrozařízení, která se bez problémů vejdou do popelnice. Takový osud má například více než polovina elektrických hraček, nebo mobilních telefonů,“ vysvětluje regionální zástupce společnosti Asekol pro Moravskoslezský kraj Zdeněk Kovářík.
Větší elektrozařízení – například televizory nebo monitory – mohou lidé i nadále bezplatně odevzdávat na sběrných dvorech nebo při koupi nového spotřebiče v prodejně – kus za kus. Náklady na svoz a zpracování, stejně jako náklady na pořízení nádob hradí Asekol. Sběrné dvory, které provozuje Frýdecká skládka, se nacházejí pod estakádou u stadionu TJ Slezan a na ulici Collo louky za obchodním domem Tesco. Elektrozařízení jsou po odevzdání umístěný do zabezpečených E-domků. Právě E-domek na sběrném dvoře pod estakádou byl jako úplně první v Moravskoslezském kraji pokřtěn v listopadu minulého roku.
Po vytřídění se elektrozařízení odvážejí k recyklaci. Ve specializovaných dílnách se elektrospotřebiče rozebírají na jednotlivé díly, které se dále třídí, zvlášť se oddělují plasty, dřevo, kabeláž, železo, ale také barevné kovy jako jsou měď, hliník nebo zlato. Pouhých 15 procent odpadu ze starých elektrozařízení není možné dále recyklovat. Ve Frýdku-Místku se v minulém roce podařilo zpětně odebrat a předat k recyklaci téměř 130 tun elektrozařízení, což představuje více než 10 procent objemu elektra odebraného v celém Moravskoslezském kraji.