„Koledy mám rád, samozřejmě u některých znám i text," řekl Marek Sikora z Třince s tím, že u vánočního stromečku si společně s rodinou nějakou koledu zazpívají. „Ale většinou si koledy pustíme na CD. I tak máme krásnou a pohodovou atmosféru," dodal Marek Sikora, který uznává naše tradiční koledy.

„Nemám rád, když v marketech či radiích slyším různé americké vánoční písně. Advent i vánoční svátky bychom měli slavit tak, jak jsme zvyklí, nezavádět nějaké novoty," zamyslel se třiatřicetiletý muž.

Ke koledám má kladný vztah i Jaroslava Kubienová z Třince. „Koledy mám ráda už od dětství, vždy jsme si je doma zpívali," prozradila šestapadesátiletá žena.

„Ale mám pocit, že v současné době se lidé raději nechávají i během vánočních svátků bavit televizními programy a na nějaké tradice už nemají čas. Je to škoda, tradice by se měly udržovat. Vánoce přece nejsou jen o tom, že si lidé dají kapra, bramborový salát a pod stromeček dárky," dodala Jaroslava Kubienová.

Že jsou Vánoce nejkrásnějšími svátky v roce, to Deníku potvrdil sedmnáctiletý Jakub Dohnal z Frýdku-Místku. „Vánoce mám rád. Hlavně tu atmosféru, když je Štědrý den, chystáme se na večer. V televizi sice sledujeme pohádky, ale večer posloucháme koledy," řekl Jakub Dohnal, který připustil, že některé koledy by uměl i zazpívat.

„Ty nejznámější koledy pochopitelně znám, však když už bych měl zpívat, tak se raději vždy k někomu přidám. Většinou znám ale pouze začátek a refrén," přiznal se mladík.

To jeho kamarád, který se představil jako Adam K., prozradil, že koledy zná. „Zpívali jsme je už na základní škole, také doma s rodiči. Na Vánoce se snažíme dodržovat zvyky, například celý den nejíme žádné maso," svěřil se Deníku Adam K.