Turisté si o víkendu vyšlápli na jedenáctý ročník populárního pochodu Brušperský tulák, který každoročně pořádá místní oddíl Klubu českých turistů. Na trasy dlouhé od 4 do 50 kilometrů pro pěší a od 40 do 100 kilometrů pro cyklisty vyrazilo v sobotu ráno od brušperské hospůdky U tří lip několik desítek nadšenců nejen z Brušperku, ale i z celého širokého okolí. Pochod malebným beskydským podhůřím si nenechali ujít dokonce ani účastníci z Ostravy, Orlové, Třince, Českého Těšína nebo Opavy. „Na Brušperského tuláka chodím pravidelně a pokaždé beru i svou sedmiletou fenku Syndy. Letos jsme se vydaly na desetikilometrovou trasu,“ konstatovala Lenka Neuwirthová z Brušperku.

„Na pochod nás nalákal děda. Jdeme poprvé, ale děda si jej nenechá ujít skoro nikdy. Po horách a na výšlapy chodíváme rádi, ale většinou jen tak sami a neorganizovaně,“ vysvětlili mladí manželé Radek a Radka Hojgrovi z Ostravy. „Byl to dobrý nápad, trochu si zasportujeme a společně užijeme legraci a pěkný den,“ dodala Michaela Pethsová, která na pochod vyrazila s nimi. „Na Brušperské Tuláčky i Tuláky chodívám pravidelně, zkrátka se rád toulám,“ svěřil se jejich šestasedmdesátiletý dědeček Vladimír Langer z Ostravy. „Kdysi jsem hodně sportoval. Dá se říct, že jsem maratónec ve výslužbě a bavila mě i cyklistika. Snažím se ke sportu vést i mladé, občas je ale musím hodně přemlouvat,“ podotkl s úsměvem.

Organizátoři jsou s průběhem letošního 11. ročníku Brušperského Tuláka spokojeni. „Počasí se úžasně vydařilo, účast je dobrá a všechno proběhlo v pohodě,“ pochvaloval si předseda Klubu českých turistů Brušperk Jaromír Vávra. „Všichni turisté na cestu dostanou propozice a domácí Honzovu buchetku,“ pověděla Taťána Davidová, která zpracovávala startovní listiny. „V cíli pak účastníci pochodu obdrží ještě diplom a kalendářík s akcemi Klubu českých turistů Brušperk na příští rok,“ dodala další z organizátorek Jana Konečná.

Příští podobnou akcí bude v sobotu 6. prosince zimní Brušperský Tuláček. Startuje přesně v 7.30 hodin z autobusové zastávky Brušperk střed.