Ve středu 15. července se mohou vydat za příběhy frýdlantské železárenské a smaltérské historie, kdy se díky průvodkyni zaposlouchají nejen do vyprávění o vzniku a postupném úpadku tohoto surového odvětví průmyslové výroby, ale budou mít jedinečnou a unikátní příležitost se podívat pod ruce přímo uměleckým smaltérům, kteří budou v tu dobu tvořit svá díla v rámci Beskydského smaltování, které není jinak veřejnosti přístupné.

Na jejich tvorbu se bude mít veřejnost možnost podívat až v rámci výstavy, která se koná od 19. července do konce prázdnin v místním Kulturním centru. Další výjimečnou zastávkou bude slévárna Beskyd, kde kromě prohlídky provozu ochutnají účastníci také pravou dělnickou svačinku.

„Začátek prohlídky je v 15 hodin v turistickém informačním centru ve Frýdlantu nad Ostravicí. O den později, 16. července, se Technotrasa stěhuje do Frýdku-Místku, kde pro změnu poznají účastníci celkový život v městě a zdejší architekturu v době největšího textilního rozmachu. Za ním stály významné osobnosti jako například bratři Neumannové, Landsberger, Munk, Lemberger, Czajanek, Elzer a Herliczka, kteří zde budovali své jednotlivé textilní provozy,“ přiblížila obsahovou náplň prohlídek Lucie Talavašková z informačního centra.

Komentovaná prohlídka Po stopách textilek s průvodkyní Turistického informačního centra Frýdek≈Místek, tak představí nejen příběhy dělníků a majitelů továren, ale umožní veřejnosti nahlédnout také do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů.

Začátek prohlídky je v 15 hodin v turistickém informačním centru na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. Místo na obou prohlídkách je nutné rezervovat na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku, Místku a Frýdlantu nad Ostravicí nebo online na stránkách http://rezervace.technotrasa.cz/cs/. Prohlídka stojí 120 korun pro dospělé, děti zaplatí 80 korun a držitelé Beskydy card mohou uplatnit slevu 20 procent.

„První prohlídky, které odstartovaly v červnu, se ve Frýdlantu nad Ostravicí zúčastnilo 15 osob, ve Frýdku-Místku poté 24 osob,“ zakončila Lucie Talavašková.