Například obec Ostravice zřídila u cyklostezky tři nová odpočívadla. Vybudována byla za 260 tisíc korun. Obec ale zaplatila jen polovinu této částky, druhou polovinu, tedy 130 tisíc korun, získala z dotace. Odpočívadla vznikla u mostu Petra Bezruče, na hřišti a na autobusovém stanovišti u fontánky. V rámci rozšíření infrastruktury místní cyklostezky obec zřídila nové lavičky, stojany na kola, veřejné cyklistické pumpy a pítka s pitnou vodou. „Jelikož se místním lidem může zdát, že obec buduje vše pro turisty z našich prostředků, je třeba si uvědomit, že tyto akce financujeme z peněz, které platí turisté v rámci poplatků z ubytovací kapacity či rekreačního poplatku. Ročně takto získáme necelý jeden milion korun," upozornil starosta Ostravice Miroslav Mališ.

V PLÁNU JE TAKÉ PARKOVACÍ DŮM

Vstříc cyklistům vycházejí také v Třinci. Tamní radnice plánuje vybudovat automatický parkovací dům pro kola, v plánu je i rozšíření počtu přístřešků na kola nebo pořízení cykloboxů například u vlakových či autobusových zastávek. Cyklisty potěší veřejné pumpičky pro kola, postupně dochází i k obnově stojanů na kola.

Šest bezpečných stojanů na kola bylo před pár týdny rozmístěno také ve Frýdlantu nad Ostravicí. Podstatou bezpečného uzamykání kola je to, že se ve stojanu obemkne rám kola trubkou půlkruhovitého tvaru a v této poloze se zamkne FAB zámkem. „Bezpečné stojany na kola bychom rádi v co nejkratší době rozšířili na více míst v rámci Frýdlantu nad Ostravicí. Stojany budou instalovány například u našich základních škol, u dalších veřejných budov, a jednáme i se zástupci obchodního centra, aby i zde mohli návštěvníci obchodů uzamknout svá kola do těchto bezpečných stojanů," řekl místostarosta města David Pavliska.

Novinku, kterou uvítají nejen cyklisté, plánují v sousedních Metylovicích. Až se budou chtít lidé z okraje obce dostat do centra Metylovic, budou moci vyrazit po cestě nad sadem a nezatmí. Obec tam na podzim vybuduje veřejné osvětlení. Z cesty nad sadem má v budoucnu vzniknout nová cyklotrasa.