„Po Frýdlantské jezdím každé ráno do práce a tak si nešlo nevšimnout jeřábu. Vůbec jsem netušil, že se něco takového chystá a trochu mě děsí, co všechno a jak se tady bude odpalovat,“ popisuje muž jménem František, který jezdil sledovat, jak se komín během týdne poroučí k zemi.

Pokles počtu určitého typů zákazníků zpozorovali i pracovníci obchodu Lidl. „Běžně jezdí nakupovat maminky s kočárky, ale těch tento týden ubylo. Asi mají strach. Což se jim nedivím,“ říká zaměstnankyně prodejny k demolici jen pár metrů vzdáleného komínu v areálu Slezan Frýdek-Místek. „Naopak zde parkují chlapi, kteří jen přijedou, vystoupí a jdou mobilem natáčet, co se tady děje,“ dodává.

Kolující dohady

Málokdo z obyvatel o chystané demolici věděl a tak si lidé různé informace předávali mezi sebou, ať už osobně nebo na sociálních sítích, ale bez jakýchkoliv ověřených údajů od zadavatele demolice. Tou je společnost Slezan Holding, jíž komín patří. Zbourala ho na základě platného demoličního výměru projednaného Magistrátem města Frýdek-Místek v rámci standardního řízení.

V areálu bývalé úpravny textilu a tkalcovny Slezan, začaly přípravy bourání komínu, 8. dubna 2024, Frýdek-Místek.
VIDEO: Takto vypadá demolice obřího komínu ve Frýdku-Místku. Potrvá týden

Na dotaz Deníku, proč společnost dopředu neinformovala veřejnost o demolici, přestože tak v minulosti běžně na svých sociálních sítích činila a sdílela podobné kroky, představitelé firmy odpověděli: „Obyvatele děsí ledacos, ale určitě to není demolice komína v uzavřeném areálu soukromé firmy, nepřeceňoval bych danou situaci. Ani zákon, ani příslušné odpovědné instituce nevyžadují jakékoliv další oznámení. Je to pouze dobrá vůle oznamovatele, zda tak učiní, nebo ne,“ tvrdí Jiří Karásek, předseda představenstva Slezan Holding.

Mimo režii města

Většinou se tak místní lidé o demolici dozvěděli, když šli kolem nebo se ocitli blízko místa. Stejně jako pan Petr. „Šli jsme okolo se synem během příprav. Bydlíme nedaleko a na postup prací se dívám z okna. Dopředu jsem o tom nevěděl, ale je fakt, že úřední desku města pravidelně nečtu,“ zmínil se.

Turisté na Prašivé duben 2024
VIDEO: Turisté mířící na Prašivou se neomezují počasím ani otevírací dobou

Magistrát Frýdku-Místku byl dotazem Deníku ohledně demolice komína zaskočen. O probíhající práci nevěděl, upozornil však, že pokud se někde bourá komín, jde o soukromou akci vlastníka, se kterou město nemá nic společného. Pan Petr by se tak na úřední desce města nic nedočetl ani kdyby jí sledoval.

Oznámení veřejnosti nepovažovala firma za nutné

Demolice osmdesátimetrového komínu byla celá v režii Slezanu a ten ji oznámil jen těm, kterým musel. „V daném případě se jedná o demolici uvnitř uzavřeného komerčního areálu a všichni dotčení, tedy uživatelé areálu, byli o tomto obeznámeni. Areál nenavazuje na obytnou zónu a nepovažovali jsme za přínosné učinit jakékoliv další oznámení veřejnosti, jelikož se jedná o standardní demolici léta nefunkčního, technicky zastaralého, nevyhovujícího a navíc nepotřebného energetického zařízení,“ doplňuje Jiří Karásek, předseda představenstva.

Zaměstnanci tušili…nevěděli

Přestože se k některým zaměstnancům v areálu informace o chytaném bourání nedonesla, po nedávné demolici kotelny byli na další bourací práce připravení. "Přímo v areálu pracuji, takže jsem občas vyšla na nákladovou rampu a cvakla mobilem, jak komín postupně mizí. Tušili jsme, že k něčemu takovému dojde, protože v zimě se bourala kotelna a tak jsme jen čekali, kdy přijde na řadu komín na tom prázdném místě, kde už nebyl k ničemu. Postupně to Slezan bourá celé, nechává zatím stát ty velké budovy, které mají pronajaté jiné firmy,“ popisuje zaměstnankyně firmy KMJ TECH FM.