Jde o moderní středisko, v němž by se pod jednu střechu vešli hasiči společně s republikovými a městskými policisty. Třinečtí zastupitelé už v únoru schválili smlouvu o partnerství mezi městem, krajským ředitelstvím policie a moravskoslezskými hasiči, která umožní přípravu a realizaci projektu. - více ZDE

Centrum ale vznikne jen v případě, že se podaří získat dotaci. Ta má pokrýt 85 procent nákladů. Žádost o dotaci by už v průběhu dubna měl podat hasičský záchranný sbor. „To je nejlepší způsob, ten proces tak bude nejrychlejší,“ vysvětlila třinecká starostka Věra Palkovská. Pozemky nyní slouží jako cvičiště kynologů, těm je nabídnuto místo v Líštné.

V ideálním případě stavba odstartuje příští rok na jaře, dokončena by mohla být v roce 2012.

Povolení vydá speciální úřad

S jejím povolením zřejmě nebudou žádné potíže. Odhaduje se, že vše se vyřeší do konce roku. „Stavba je umístěna,“ řekla v pátek redakci vedoucí třineckého odboru stavebního řádu a územního plánování Věra Pindurová. Samotné stavební povolení bude podle ní vydávat speciální stavební úřad při ministerstvu vnitra. „Majetkově to tam není složité,“ dodala Pindurová.

Stavba je řešena jako třípodlažní objekt obdélníkového tvaru. Její vzhled byl prý zcela záměrně navržen jako „přísný“, vzbuzující respekt, ale zároveň elegantní.

Hasební obvod třineckých hasičů má celkem 420 čtverečních kilometrů a žije zde 78 tisíc lidí. Velitel stanice Bohdan Sikora upozornil, že jen na přetížené silnici I/11 se loni vyjíždělo ke 146 vážným nehodám. Řadu zásahů přitom komplikuje složitá dopravní situace na kolabujícím hlavním tahu.

Hasičská stanice byla zřízena v roce 1969 a je v ní málo místa. „Lidé se nějak vměstnají, ale naše technika je čím dál větší – a my ji tam nedáme. Prostě ta budova se už nedá nějak stavebně nafouknout ani upravit,“ pravil šéf třineckých hasičů. Podobně jsou na tom i třinečtí policisté.