Pokud by žádost byla úspěšná, přišlo by na řadu výběrové řízení na dodavatele zájemci by si tedy kompostéry mohli zdarma vypůjčit v příštím roce. Po pěti letech by nádoby bezplatně přešly do jejich vlastnictví.

Ještě před podáním žádosti o dotaci chce vedení města zjistit, zda by lidé nádoby vůbec chtěli. Svůj zájem mohou vyjádřit vyplněním formuláře, který se nachází v elektronické podobě na stránkách města nebo v tištěné podobě na městském úřadu. Formuláře lze odevzdat osobně, poštou nebo prostřednictví e-mailu. Nejzazší termín pro podání žádostí je 29. května.

„O kompostér mohou požádat občané města žijící v rodinném domě, dále občané vlastnící zahrádku na území města nebo občané, kteří ji mají v pronájmu, a dále majitelé rekreačních objektů na území města Frýdlant nad Ostravicí," uvedlo vedení města na internetových stránkách Frýdlantu.

Pokud zájem lidí bude převyšovat počet zakoupených kompostérů, úředníci upřednostní ty zájemce, jejichž žádosti došly dříve. V posledních letech obce a města v regionu rozdaly tisíce kompostérů, od jejich zavádění si slibují snížení množství bioodpadu, který končí na skládkách. Několik výhod nabízí kompostéry také pro jejich vlastníky zahrádkáři přijdou o hromady „zeleného odpadu" na zahradách, urychlí proces kompostování, odstraní zápach a mohou získat přírodní hnojivo pro vlastní potřebu.