Zásadně změnit situaci v pětašedesáti­členném krajském zastupitelstvu chtějí na podzim kandidáti KSČM. Jejich lídr a současný šéf krajských zastupitelů, právník Josef Babka usiluje o to, aby se komunisté podíleli na krajské vládě. „Povedeme slušnou neagresivní kampaň. Jsme zastánci poměrného zastoupení politiků ve volených orgánech kraje a připraveni spolupracovat se všemi politickými stranami,“ uvedl Babka s tím, že se dá očekávat i vstřícnější postoj občanských demokratů, kteří všechny krajské volby zatím vyhráli, vůči KSČM.

„Na předvolební tiskové konferenci představitelé ODS prohlásili, že se s nikým nevyhýbají jednat. To je velký posun oproti dřívějšímu zásadnímu odmítání KSČM,“ míní Babka.

„Dvojka“ na kandidátce ODS, opavský primátor a krajský radní Zbyněk Stanjura potvrdil, že občanští demokraté budou po volbách jednat se všemi politickými subjekty, které se do krajského zastupitelstva dostanou. Na přímý dotaz, zda je tedy přípustná koalice ODS s KSČM na krajské úrovni, však odpověděl: „To si myslím, že není.“

Lídr komunistů Babka tvrdí, že KSČM chce v příštím volebním období, kdy se čeká velký příliv financí z fondů Evropské unie, zajistit, aby tyto peníze spravedlivě pomohly řešit potřeby občanů, aby se dostaly i na menší projekty obcí a měst.

Střet s kandidáty ostatních politických stran očekává Babka v názorech na reformu zdravotnictví a sociální oblast. „Jsme zásadně proti privatizaci nemocnic, transformaci fakultních nemocnic na akciové společnosti. To by byl špatný krok, ohrožena by byla dostupnost lékařské péče i majetek Moravskoslezského kraje. Máme také zásadní výhrady vůči zdravotnické reformě ministra Julínka. Poplatky přinesly možná přínos jen některým lékařům, ne však pacientům,“ míní Babka.

S KSČM půjde 17. a 18. října do krajských voleb dalších čtrnáct politických stran a seskupení. Jejich zmocněnci zaregistrovali minulý týden kandidátky na krajském úřadu. Je to o šest subjektů méně než při volbách před čtyřmi lety. Celkem se chce do krajského zastupitelstva dostat zhruba sedm set lidí.

O zastupitelská křesla budou usilovat všechny strany, které tam jsou i nyní a několik nových politických seskupení. Registraci kandidátek potvrdila jak ODS, kterou povede současný hejtman Evžen Tošenovský, tak i ČSSD v čele s lídrem, bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Lidovce povede současný náměstek hejtmana Pavol Lukša. Poprvé se o místa v krajském zastupitelstvu bude ucházet i vládní Strana zelených. V Moravskoslezském kraji ji vede regionální předseda zelených Vladislav Koval.