Žáky postavil do pozoru, rozdělil po četách, každé určil velitele a poslal na celkem pět stanovišť: chemická ochrana, zdravověda, zkouška výstroje vojáka a odstřelovače, přežití a střelba z trenažéru.

„V rámci kraje evidujeme ročně desítky žádostí o takové projektové dny. A děti? Zajímají se o naše podpůrné aktivity, co pro ně máme nachystané, ale i o vědomosti. Chtějí se dozvědět, proč máme armádu a jaké úkoly plní,“ popsal kapitán Martin Ogořalek, který je koordinátorem školních akcí, branné soutěže, ale i programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS).

Ke zhruba tisícovce moravskoslezských pedagogů z více než stovky zdejších základních i středních škol vzdělávaných v POKOSU se přidala Eva Fukalová z frýdeckomístecké „dvojky“. „Takové školení prospívá učitelům i žákům. Ukázky armády na školách jsou vynikající v tom, že děti na vlastní kůži poznávají, co dělají vojáci, jak to chodí na misích,“ míní kantorka s tím, že některé věci dnešní mladá generace nezná, pokud se o ně z vlastní vůle nezajímá.

Třeba umění přežít, a to nejenom v bojové oblasti, ale třeba v zimě v Beskydech, jak zdůraznil praporčík Tomáš Sova. Žákům prozradil několik survivalistických technik a zajímavostí, počínaje od vhodné pilky na řezání v lese (nejlepší je skládací - zahradnická), přes přípravu polévky v termosce (zeleninu zalít teplou vodou a nechat přes noc) po zažehnutí ohně křesadlem s magnéziovou jiskrou (za pomocí troudu získaného z tamponu).

U některých užitečných rad z nauky o přežití se děti trochu červenaly. „Tahle věc má snad tisíc názvů, dá se s ní dělat spousta věcí,“ zamával voják před rudnoucími mladíky a slečnami balíčkem s pánskou ochranou. Dozvěděli se, že kondom je skvělá věc na přenášení velkého objemu vody. Jen je potřeba ho někde uložit, například do ponožky.

„Máme i zkušeného profesionálního záchranáře, který dětem předvádí základy první pomoci, což považuji za velmi užitečné,“ podotkl kapitán Martin Ogořalek.

Děti z frýdecké 2. ZŠ vypadaly nadšeně. „Líbilo se nám to, krásné,“ reagovaly žákyně devítky. Jejich spolužáka zaujaly informace o službě v armádě i povolávání k obraně státu. Kromě zážitků si děti z projektového dne odnesly i maskování speciálními barvami na tvářích.