Lékařská fakulta Ostravské univerzity obdržela souhlasné stanovisko k výkonu povolání v oboru stomatologie z ministerstva zdravotnictví. Je tak zase o krok blíže k získání akreditace nového studijního programu.

Vzhledem k tomu, že fakulta čekala na souhlasné stanovisko několik měsíců, musí nyní spis aktualizovat a doplnit ho o další nová jména stomatologů, kteří se budou věnovat výuce studentů a zároveň vědecké práci. V nejbližších týdnech pak navržené úpravy projdou znovu Radou pro vnitřní hodnocení Ostravské univerzity a následně akreditační spis zamíří k Národnímu akreditačnímu úřadu, který o udělení akreditace rozhodne.

Zubařů je nedostatek.
Chybějící zubaři v MS kraji: ministr dostal analýzu, jak situaci řešit

Pokud se lékařské fakultě akreditaci podaří získat, mohlo by na ní nový obor začít studovat už od letošního září prvních dvacet studentů. Zázemí pro ně fakulta připravuje už delší dobu. „Aktuálně dokončujeme prostory, ve kterých by měla výuka probíhat. V nich se nachází výukové trenažéry a další přístroje nezbytné pro vyučování budoucích stomatologů. Máme za sebou taky desítky úspěšných výběrových řízení na pozice lektorů a asistentů, kteří jsou připraveni do výukového procesu na naší fakultě v případě získání akreditace nastoupit. Na základě čerstvého souhlasu ministerstva zdravotnictví zahájíme s některými z nich jednání o možném nástupu už v nejbližších dnech,“ říká děkan lékařské fakulty Rastislav Maďar s tím, že ho souhlasné stanovisko ministerstva nesmírně těší.

Prázdná zubní ordinace. Ilustrační foto
Masakr: čtyři krnovští zubaři skončili, začíná jen jeden

O tom, že je výchova vlastních absolventů stomatologie ve zdejším regionu velmi potřebná, podle něj svědčí i fakt, že se do výběrových řízení na praktickou výuku přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří s ní chtějí aktivně pomoci. „Paralelně probíhají rekonstrukční práce a nákupy i ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde vznikají nové stomatologické ordinace a připravuje se laboratorní zázemí nezbytné k praktické výuce studentů,“ doplňuje Rastislav Maďar.

Takto vypadala restaurace Bílý Kartáč.
Změna je život: z vyhlášené restaurace v Ostravě bude zubní ordinace

Vzhledem k tomu, že je výuka zubního lékařství mimořádně finančně náročná, neobešla by se fakulta při zřízení nového studijního programu bez finanční podpory kraje a města. Kraj Ostravské univerzitě přispěl částkou 14,3 milionu korun, stejnou sumou projekt podpořilo ze svého rozpočtu také statutární město Ostrava. Celkové náklady na vybudování základního zázemí a přípravu výuky jsou odhadovány na více než 40 milionů korun. S ohledem na finanční náročnost je projekt rozdělen do tří let.