BIC dlouhodobě zajišťuje servis domácího cestovního ruchu, propagaci města v tuzemsku i zahraničí, rozvoj tuzemských a zahraničních styků v oblasti cestovního ruchu, informací, kultury, sportu a podobně. Dále zabezpečuje aktivity spojených s managementem rozvoje cestovního ruchu statutárního města Frýdku-Místku a beskydského regionu. V neposlední řadě spolupracuje s ostatními obcemi a městy a dalšími institucemi cestovního ruchu v beskydském regionu včetně partnerských měst Frýdku-Místku. Více čtenářům Deníku prozradila Monika Konvičná v následujícím rozhovoru.

BIC nyní pořádá fotosoutěž. Co je cílem fotosoutěže?

Cílem fotosoutěže je získat fotografie z celoročního období a tématicky zaměřené na volný čas, přírodu či kulturní akce ve Frýdku-Místku a v Beskydech. Vybranými fotografiemi bychom chtěli v nově vydávaných propagačních materiálech prezentovat atraktivity, přírodu, turistické cíle a jiné zajímavosti nejen města Frýdek-Místek, ale také turistické oblasti Beskydy. Mám za to, že Beskydy a město Frýdek-Místek viděné očima návštěvníků mohou ukázat jiné zajímavé pohledy, než dosud máme.

Jakým způsobem fotosoutěž probíhá?

Fotosoutěž probíhá prostřednictvím www.beskydy.com, kde se účastník zaregistruje, seznámí s pravidly soutěže a následně už může nahrávat své fotografie. Postup je velmi jednoduchý. Nahrávání fotografií je omezeno na počet 20 kusů na jednu osobu v průběhu roku 2011. Začali jsme zimním obdobím a postupně přes jaro a léto soutěž uzavřeme podzimem. Výběr nejzajímavějších fotografií vhodných pro prezentaci regionu bude probíhat vždy po ukončení daného ročního období. Porota vyhodnotí vždy tři fotografie, které budou odměněny věcnými cenami. A takto se to bude opakovat po všechna roční období v roce 2011.

Na jaké akce pořádané BIC se lidé mohou během jara těšit?

V první řadě je to již zmíněná fotosoutěž, která potrvá celý rok 2011 a stále se těšíme na nové a nové fotografie. Přestože letošní zima nepatřila mezi ukázkové, účastníci fotosoutěže posílali zajímavé snímky a my za ně děkujeme. Nyní začíná nejkrásnější období roku – jaro.

K jaru také neodmyslitelně patří křesťanský svátek Velikonoce. Ve dnech 14. a 15. dubna jsme pro návštěvníky BIC připravili ukázku pletení karabáčů z čerstvých vrbových proutí. Lidé si je mohou nejen zakoupit, ale i vlastnoručně si pletení karabáčů vyzkoušet. Ručně malované perníčky s motivem Velikonoc a velikonoční květinové vazby, to vše budeme mít připraveno před informačním centrem v Místku ve zmíněné dny. A pro ty, kteří se chtějí dovědět více o velikonočních symbolech, tradicích a zvyklostech, je na úterý 19. dubna od 16 hodin připraven „Velikonoční den s průvodcem v Místku“. Bližší informace mohou zájemci sledovat na www.beskydy.com nebo přímo v pobočkách BIC ve Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí.

Proběhne také letos Beskydské Veseléto?

Ano proběhne a přípravy jsou v plném proudu. Beskydské Veseléto má díky představitelům města v našem městě již šestiletou tradici. Je určeno převážně těm, kteří o prázdninách zůstávají ve městě, ke zpestření kulturního života o prázdninách. Převážně bude probíhat o víkendech. Připravujeme program nejen pro dříve narozené v Sadech Bedřicha Smetany ale i dětmi a rodiči oblíbenou akci tentokrát pod názvem „Zámecké hrátky z westernu do pohádky“. Nebudou chybět jazzové tóny vynikajících, a to nejen českých formací. A protože nám město Frýdek-Místek vystavělo skvělou in-line dráhu kolem Olešné, kterou nám mimochodem závidí z širokého okolí, připravujeme jednu z akcí Veseléta právě v této oblasti. Takže, kdo ještě nemá kolečkové brusle, měl by se jimi vybavit a sledovat informace k plánované akci. K řece Ostravici se vrátí i hudební legendy a na závěr prázdnin se pokusíme již potřetí zapsat město Frýdek-Místek do České knihy rekordů. Věřím, že přijde minimálně 2011 obyvatel a pod dohledem komisaře budeme společně rekord tvořit.

Jak dlouho probíhají přípravy na Beskydské Veseléto?

Přípravy dalšího ročníku Beskydského Veseléta začínají bezprostředně po skončení akce. Přemýšlíme, jaké akce zachovat či inovovat. Například v loňském roce jsme realizovali tradiční a oblíbenou akci Western ve městě na novém místě, a to na břehu řeky Ostravice pod frýdeckým zámkem. Místo se ukázalo jako velmi zajímavé a pro aktivity této akce vhodné. Ovšem pozemek je v současné době rozježděn těžkou technikou, tudíž uvažujeme o návratu do prostoru parku pod zámkem, který nás trošinku omezuje v plánovaných aktivitách.

Mezi lidmi si získávají oblibu poznávací procházky městem, bude v tom BIC pokračovat?

Máte pravdu. Tyto aktivity se těší velké oblibě. Když jsme na podzim roku 2008 začali s první prohlídkou, nikdo z nás netušil, jak se tato aktivita ujme, zda o ni bude zájem. Od té doby organizujeme ročně celkem čtyři prohlídky na jaře a podzim v Místku, Frýdku, od podzimu 2009 realizujeme průvodce i ve Frýdlantu nad Ostravicí. Celkem se účastnilo na 810 zájemců nejen z Frýdku-Místku, ale i z okolních měst, jako je Příbor, Ostrava, Nový Jičín. V letošním roce počítáme s prohlídkami měst na jaře i podzim. Novinkou je průvodce na Lysou horu pod názvem „ Lysohorská nej aneb co jste ještě nevěděli“. Tato aktivita je připravena pro skupiny zájemců, kteří mají zájem seznámit se s historií Lysé hory, s Ondrášem – pánem Lysé hory, s jeskyněmi na Lukšinci, s pověstmi tradujícími se o Lysé hoře. Přidáme také vyprávění o obětech Lysé hory a povíme více o stavbách nacházejícími se na samotném vrcholu Lysé hory. Trasa je turisticky náročná, ale odměnou za náročný výstup bude zájemcům překrásný výhled na Javorníky, Jeseníky, Malou Fatru i na vzdálené tatranské štíty. To nejdůležitější je, že veškeré tyto aktivity realizujeme vlastními silami. Velmi mne těší a mám z toho velkou radost, že zaměstnanci BIC mají tak vřelý vztah k turistice a Beskydům, že jsou schopni takovouto aktivitu sami vymyslet a realizovat. Takže se těšíme na první zájemce.

Mohou se lidé oproti minulým letům těšit i na nějaké novinky BIC?

V loňském roce se nám podařil vytvořit jednotný grafický manuál, který nám je nápomocen při vytváření jednotného image stylu všech vydávaných propagačních materiálů města Frýdku-Místku a turistické oblasti Beskydy. To, že se nám povedlo odlišit se tímto od konkurenčních destinací, svědčí hodnocení návštěvníků expozice Beskydy na absolvovaných veletrzích cestovního ruchu. Současný image se snažíme implantovat i v rámci suvenýrů, které pro návštěvníky připravujeme. Jsou to například i samolepky, magnety se zápisníkem, trička a další drobné suvenýry, které je možno zakoupit ve všech pobočkách BIC. Rozšířili jsme také služby o předprodej vstupenek do Národního divadla Moravskoslezského na všechny pobočky BIC. Obyvatelé našeho města a okolních měst a obcí nemusejí jezdit pro rezervované vstupenky do Ostravy. K dispozici jsou v informačním centru měsíční programy divadelních představení v divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona. Také portál TICKETPRO nabízí široký výběr vstupenek na kulturní, sportovní a společenské akce v celé České republice. Stačí si jen vybrat na www.beskydy.com.

V minulém roce proběhla rekonstrukce BIC na místeckém náměstí Svobody. V čem spočívala?

Dům a prostory, v nichž na náměstí Svobody působíme, patří k historickému jádru města. Proto hlavní cílem byla rekonstrukce již nevyhovujících rozvodů vody, vytápění a elektroinstalace. Při té příležitosti jsme rozšířili zázemí pro zaměstnance a v prodejně jsme umístili nové propagační prostředky a prvky, kterými chceme poskytnout návštěvníkům BIC větší přehlednost v nabízených službách. Věříme, že se nám to podařilo. Rekonstrukce se uskutečnila díky investici města Frýdek-Místek.