VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Korbelová: Získat licenci bylo mým největším cílem

Frýdek-Místek /ROZHOVOR/ – Monika Korbelový vyučuje cizím jazykům na Jazykové Akademii ve Frýdku-Místku na Zámeckém náměstí, kterou zároveň vede. Jak se k této práci dostala, prozradila v následujícím rozhovoru.

15.4.2011 1
SDÍLEJ:

Monika Korbelová na chodbě školy.Foto: Deník/Tomáš Machálek

Kdy jste se poprvé setkala s cizím jazykem?

Bylo to ještě na základní škole a jednalo se o anglický jazyk. Tehdy jsme postupně přecházeli z ruského jazyka na angličtinu a byli jsme pilotním ročníkem, který s angličtinou začínal. To mi bylo osm devět let.

Jak vám šlo naučit se cizí jazyky?

Na to si moc nevzpomínám. Spíše se mi vrylo do paměti studium na gymnáziu, kdy už mi angličtina byla nějakým přínosem, protože jsme mívali studijní pobyty v zahraničí. Osobně jsem využila několik těchto pobytů a vyzkoušela si cizí jazyk v praxi. Tam jsem pocítila přímou užitečnost cizího jazyka. Co se týče vzdělávání v angličtině, tak jsem navštívila například Anglii. Tento jazyk vlastně využijete po celé Evropě, protože v rámci své práce jezdívám tlumočit.

Znáte i jiné jazyky než angličtinu?

Německy jsem se učila na gymnáziu a francouzsky na vysoké škole. Líbí se mi francouzština, ale tu jsem se začala učit po nějakých deseti letech, kdy jsem dělala angličtinu, tak mi to do hlavy až tak moc nešlo. První, co mi vyskočilo na jazyk, tak byla angličtina. Musím přiznat, že jsem byla trošku lenivá, tak jsem zvládla jen zápočet a zkoušku a tím to skončilo.

Máte nějaký vysněný jazyk, který byste se chtěla naučit?

Myslím si, že na jazyky mám určitý talent. Němčina mi nedělala problém, zkoušela jsem i španělštinu, italštinu v základních frázích. Asi by to byly jazyky, které moc neumím. Když bude čas, tak bych se pořádně pustila do španělštiny, nebo opráším francouzštinu. Ty jazyky jsou si blízké. Vysněný jazyk nemám, spíše mám obdiv k těm, kteří se učí čínsky a japonsky.

Kdy vás napadlo předávat vaše jazykové znalosti dalším?

To nenapadlo mě. Začalo to při pražském studiu na vysoké škole, kdy jsem sháněla brigádu. Na nástěnce jsem viděla, že shánějí studenty na výuku angličtiny na mateřské a základní škole. Tím jsem postupně začala pracovat na metodice, učila se, jak vyučovat. Začala jsem učit i dospělé, čímž nabídek přibývalo a postupně jsem se od dětí přesunula na výuku dospělých, učila jsem i na gymnáziu. Mělo to pozvolný a neplánovaný průběh.

Je rozdíl při vyučování dětí a dospělých?

Momentálně už děti neučím, protože při povinnostech nemám dostatek času a věnuji se jen individuálnímu vyučování několika klientů. Ale když jsem děti učívala, tak jsem je měla ráda v tom, že výuka byla o něčem jiném. S dětmi si hrajete, zpíváte písničky, sedíte na koberci. Bylo to takové přepnutí na jinou úroveň.

Jak jste se dostala na nynější školu ve Frýdku?

Učila jsem na jazykovce v Ostravě děti, spolupracovala jsem s mezinárodním centrem ve Frýdku-Místku. Postupně mi vzrůstala soukromá klientela, tak jsem se rozhodla podnikat a učit sama na sebe. Je to asi osm let nazpátek, kdy se škola otevírala a bylo zde více učitelů, nevyučovala jsem pouze já.

Co se zde za tu dobu změnilo?

Hrozně moc věcí. Když se nebudu bavit o nárostu klientely a lektorů, tak jsem absolvovala nesčetné množství seminářů, metodických kurzů. Začala jsem se sama vzdělávat a vedla k tomu i lektory. S rodilým mluvčím jsme se snažili výuku směřovat přímo ke klientům, namotivovat je ještě více, učit je mluvit. V hodině tak je devadesát procent věnováno komunikaci.

Ve třídách je omezený počet žáků?

Dopracovali jsme se k tomu, abychom docílili toho, ať studenti mluví. Proto je důležitý individuální přístup k nim a ten je daný omezeným počtem studentů. Proto nabízíme kurzy pro skupinky maximálně pěti až osmi studentů. Studenti musí mít prostor, aby mluvili.

Učí zde i zahraniční lektoři?

Máme zde tři rodilé mluvčí na anglický jazyk, mámě dvě španělštinářky, dále ruštinářky. Brzy má dorazit rodilý mluvčí z Venezuely, který muže vyučovat angličtinu i španělštinu. U nás se učí hlavně angličtina, která je nejžádanější. Dále nabízíme kurzy němčiny, španělštiny, ruštiny, italštiny. Ale učíme i češtinu pro cizince, protože je zde hodně lidí nejen z Koreje, ale i z jiných zemí.

Je čeština pro cizince těžkým jazykem?

Je to pro ně hrozně těžký jazyk. Před pěti lety jsem češtinu začala vyučovat, protože jsem to viděla jako velkou výzvu. Pak jsem litovala, protože zvládnout českou gramatiku vysvětlit anglicky je velký problém. Obdivuji lidi, kteří se češtinu dokážou naučit.

Vaše škola nyní nabízí Cambridgeské zkoušky, kdy jste o tom začala uvažovat?

Získat licenci na pořádání těchto zkoušek bylo mým největším cílem. Myslím si, že to je nejvyšší stupeň, který jazyková škola může získat. Je to velice prestižní záležitost, nedostává to každý. Školy v rámci schvalovacího řízení podléhají striktním kritériím. S touto myšlenkou jsem přišla před třemi lety, kdy jsme o tuto licenci zažádali. Zprvu to bylo neúspěšné, až minulý rok se změnila strategie na tamní univerzitě, kdy se rozhodli otevřít ještě další centra po celém světě včetně České republiky. Tak jsme se dostali do užšího výběru posuzování a nakonec byli úspěšní.

Vnímáte to jako veliký úspěch?

Určitě, protože jsem nad tím strávila mnoho času, včetně mých kolegů. Museli jsme zpracovat podnikatelský záměr na nějakých padesát stran. Dávali jsme tak dohromady naše myšlenky a plány. Bylo důležité přesvědčit univerzitu, že jsme tím vhodným kandidátem.

Autor: Tomáš Machálek

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 16 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA - ŠVADLENA (HPP, DPP, DPČ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:8/10/2018 a:13/11/2018 (HPP, DPP, DPČ), Vhodné i pro absolventy škol. Náplní práce je šití zdravotních oděvů a lůžkovin. Pracovní doba - individiuální domluva možná., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Ing. vlastimil uher, Oblouk, č.p. 963, 739 44 Brušperk. Informace: Vlastimil Uher, +420 603 513 087. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 30 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK - BAGRISTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CO4 z:14/11/2018, Pracovní doba pondělí až pátek, víkendy zpravidla volné., Požadujeme:, - platný strojnický průkaz, praxi v oboru, orientace v projektové dokumentaci, , - výhodou profesní průkaz řidiče C+E, - zdravotní předpoklady pro výkon dané činnosti., Nabízíme: , - mzda od 30000Kč, UBYTOVÁNÍ, pojištění odpovědnosti, příspěvek na dopravu,, osobní ohodnocení dle pracovních výsledků., Kontakt tel. 558 44 11 00, mob. 722 744 016, e-mail: prace@install.cz. Pracoviště: Install cz - frýdlant nad ostravicí, kúty 1723, Kúty, č.p. 1723, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Kateřina Poláchová, +420 558 441 100. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Kosmetici a maskéři KOSMETIČKA (DPP, DPČ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 (DPP, DPČ) a:13/11/2018, Dvousměnný provoz, nebo dle domluvy., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Lenka mikolášová - salon inspire, Krátká, č.p. 1113, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lenka Mikolášová, +420 737 947 726. Řemeslné práce - Řemeslné práce Malíř / natěrač 25 000 Kč Malíři (včetně stavebních lakýrníků a natěračů), tapetáři MALÍŘ - NATĚRAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:14/11/2018, Pracoviště - Moravskoslezský kraj. Požadujeme vyučení, vhodné i pro absolventy škol, ale postačující je rovněž jen praxe v oboru, řidičské oprávnění výhodou, dopravu na konkrétní pracoviště zajišťuje zaměstnavatel., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Stanislav dužík [3], Novodvorská, č.p. 3052, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Stanislav Dužík, +420 608 974 087.

Tragická nehoda v Třinci-Neborech.

Nehody: letošní rok se zatím nevyvíjí vůbec příznivě

Ilustrační foto

Řidiči, pozor! Za nesprávné použití mlhovek hrozí i pokuta

V třinecké Sosně vyrostl hrad

Původní dětské hřiště v třinecké části Sosna je minulostí. Železné prolézačky či kolotoč nahradily nové a hlavně moderní prvky – navíc v atraktivním kabátě.

Milan Doudera: Mám za to, že reprezentovat je čest

Třinec – Po úvodní akci hokejové reprezentace v nové sezoně měl Milan Doudera jako jeden z mála hráčů kladnou bilanci v účasti na ledě.

Sdílená růžová kola mají brázdit město i v příštím roce

Obliba sdílených růžových kol, které se od začátku září objevily v ulicích Frýdku-Místku, předčila očekávání. I proto vedení magistrátu plánuje, že služba bude fungovat i v příštím roce.

Nový termín! Po prodloužené Rudné se má jezdit v létě 2020

Ledy tají? Jednání Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Moravskoslezského kraje a Dušana Richtára, který dostavbu klíčového tahu roky bojkotuje, prý spějí ke zdárnému konci. Spory mají utichnout do konce roku a pak hurá stavět!

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT