Tato soutěž má navázat na tradici vaření v kotlících v Beskydech. „Tak to kdysi na salaších chodívalo, jiné možnosti nebyly. Tomu odpovídá i místo, kde soutěž probíhá, středisko Pasieczki leží sedm set metrů nad mořem, v okolí se pasou ovce,“ řekl Henryk Cieslar z rekreačního střediska Pasieczki v Košařiskách.

Soutěžící mají při vaření volnou ruku. „Podmínkou je vaření v kotlíku, ale jídlo by mělo mít návaznost na zdejší region. Pak se hodnotí i technická a chuťová stránka výsledku,“ doplnil Cieslar s tím, že letošní ročník navštívili i vzácní hosté, například ředitel Těšínského divadla. „Tito hosté vařili VIP guláš. Na něj se prodávaly cihličky na charitu. Cena porce byla lidová, padesát korun. Přítomní tak měli možnost přispět i na dobrou věc,“ doplnil Cieslar.

Mezi soutěžícími byl také Matěj Kuba ze SOŠ A SOU Jablunkov. „Se spolužákem budeme vařit krůtí stehno na červeném víně, s bylinkami a petrželovými noky. Na tuto soutěž jsme se nijak speciálně nepřipravovali, protože na podobných jsme už byli,“ prozradil ještě před začátkem Kuba.

„Ale na přírodním ohni budeme soutěžit prvně. Však nějaké zkušenosti už mám, doma jsem například vařil guláše a podobně. Přírodní oheň není ale ono, plotny jsou plotny. Oheň musíte stále udržovat,“ vysvětlil Kuba, který na ohni dělá nejraději guláš, však speciální recept nemá. „Učím se kuchařem, vaření mě chytilo asi ve dvanácti, kdy jsem začal pomáhat mamce a táhlo mě to do kuchyně. Při vaření mám rád improvizaci a hodně mi chutná čínská kuchyně,“ řekl Kuba.

Soukromou střední školu z Třince – Kanady reprezentovali Marek Macura a Miroslav Švára. „Vaříme horalskou polévku, základem je vepřová plec. Samozřejmě nechybí polévkové koření, zelenina a další věci.

Na otevřeném ohni je jiné vaření, však trénovali jsme, tak uvidíme, jak to dopadne,“ prozradil během vaření Marek Macura. „Já jsem už nějaké soutěže absolvoval, například v hotelu Grůň v Mostech u Jablunkova,“ doplnil své zkušenosti se soutěžemi Miroslav Švára. „Podobná klání mám rád, jsem soutěživý typ,“ doplnil Švára s tím, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Odborná porota nakonec vyhlásila celkového vítěze, kterým se stal jeden z polských týmů. Třinecká škola skončila druhá, jablunkovští se radují z bronzu.