Kostel v Pražmě dostal zbrusu nové venkovní nasvícení. Osvětlení bylo slavnostně uvedeno do provozu tento pátek poté, co mu požehnal farář Římskokatolické farnosti Morávka Andrzej Augustyn Wojcik. „O novém nasvícení kostela jsme uvažovali už od roku 2005, ale neustále jsme jiné priority, především celkovou opravu kostela v Pražmě. Myšlenka na nové osvětlení se vrátila teprve na začátku letošního roku, kdy obecní zastupitelé při schvalování rozpočtu na letošní rok rozhodli poskytnout farnosti dvaceti tisícikorunový finanční dar na nasvícení kostela. Původně jsme plánovali staré osvětlení jen zrekonstruovat, díky tomuto daru jsme ale jej mohli pořídit celé nové,“ řekl farář Wojcik.

„Kostel v Pražmě původně nasvětlovaly pouze dva halogeny, které dohromady spotřebovaly asi jeden kilowat a nyní kostel osvětluje osm speciálních výkonných svítidel, které také spotřebovávají dohromady něco málo přes jeden kilowat. Když to shrnu, spotřeba elektřiny stoupla o pouhou jednu desetinu kilowatu, osvětlení je ale nesrovnatelně lepší,“ vysvětlil farář.

Výkopové práce pro nové osvětlení začaly teprve v polovině prosince. „Zpočátku jsme vůbec nevěřili, že by se nám osvětlení podařilo dokončit ještě v tomto roce. Počasí k nám ale mimo téměř zázračně shovívavé a díky tomu se z něj můžeme radovat už před Vánocemi,“ dodal otec Wojcik.

Původní rozpočet na nové osvětlení zněl na 163 tisíce korun. Výsledná cifra ale nakonec byla zhruba poloviční. „Stalo se to tak, že architektka Miluše Svolinská z Bašky vypracovala a vyřídila celou projektovou dokumentaci zdarma jako sponzorský dar. Ke zdejšímu místu má osobní vztah, pochází odtud její maminka,“ prozradil kněz. „To ale zdaleka není vše. Výkopové práce provedl úplně zdarma místní farník Petr Stachura. A další ze zdejších farníků Jiří Kubín, který osvětlení postavil, se zase snažil zajistit co nejlevnější a přitom co nejkvalitnější materiál, takže se mu takto podařilo ušetřit dalších zhruba dvacet tisíc korun,“ pověděl otec Wojcik.

Dalšími finančními dary pak přispěli místní farníci i lidé mimo farnost. „Dobrá věc se podařila. Jsem rád, že se nové osvětlení povedlo postavit. Kostel je dominantou, která už na první pohled obec reprezentuje,“ konstatoval starosta Pražma Marek Kaniok (SN).